Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CERERE INCETARE CIM CU ACORDUL PARTILOR NEAPROBATA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CERERE INCETARE CIM CU ACORDUL PARTILOR NEAPROBATA

Buna ziua,

Ma confrunt cu urmatoarea problema :
La data de 16.06.2016 Angajatul X isi face cerere de incetare a cim-ului cu acordul partilor (55 lit b) care nu este aprobata de angajator.
Angajatul pleaca din firma , nu se mai prezinta la munca si nu vrea sa stea in preaviz.

Ce fac in aceasta situatie?

In aceasta sistuatie , se va demara procedura cercetarii disciplinare a salariatului in cauza.

1. Pasii necesari efectuarii cercetarii disciplinare sunt:
- intocmirea referatului de sesizare;
- constituirea comisiei insarcinate cu efectuarea cercetarii;
- convocarea autorului faptei la efectuarea cercetarii disciplinare;
- ascultarea salariatului;
- intocmirea raportului efectuarii cercetarii disciplinare;
- emiterea deciziei de sanctionare.

2. Un dosar de cercetare va cuprinde:
- referatul de sesizare privind savarsirea abeterii disciplinare
- decizia de numire a comisiei de cercetare disciplinara , care va cuprinde aspectele privind atributiile acesteia, durata cercetarii etc.
- procesul-verbal al comisiei care va contine si propunerea de sanctionare.
Multumesc frumos pentru raspuns.

Daca salariatul primeste convocarea insa nu se prezinta la birou pentru a da explicatii in apararea lui ii pot inceta contractul de munca cu art 61 ?
Neprezentarea salariatului la convocarea facuta in conditiile legii fara un motiv obiectiv da dreptul angajatorului sa dispuna sanctionarea, fara efectuarea cercetarii disciplinare prealabile. (art.251 alin.2 C.mun.)
Buna ziua,

Daca salariatul are convocarea sa se prezinte astazi 16.06.2016 si nu se prezinta la convocare cand i se inceteaza cim-ul ? Astazi 16.06.2016 sau maine 17.06.2016 ?
Cand i s-a comunicat convocarea ?

Data incetarii poate fi si data de 16.06.2016.