Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Amenda Protectia consumatorului
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Amenda Protectia consumatorului

am discutat cu administratorul unei firme de executie mobila sa imi faca o mobila de tineret.A facut schita, a stabilit cotatiile, am cazut de acord asupra lor.I-am dat un avans si am stabilit data cand imi trebuie mobila(peste 1 luna). Cand s-a apropiat data livrarii mobilei nu mi-a mai raspuns la telefon.Cu greu reuseam sa dau de el,sa-mi raspunda si sa imi promita ca face, ca mi-o aduce.A trecut o luna de cand trebuia sa mi-o aduca,in tot acest timp numai mincniuni si promisiuni desarte,imi servea.I-am trimis SMS ca nu mai vreau mobila, ca imi vreau banii inapoi.Nu a reactionat.I-am dat telelfon,dupa alte promisiuni si tergiversari.I-am spus si la telelfon, ca vreau banii inapoi.Nimic.In final i-am facut sesizare la protectia consumatorului, prin care explicam situatia, cum il implor sa imi dea banii inapoi.Asta am si cerut la pretentii.Mentionez ca nu aveam contract incheiat cu el, nu aveam un deviz de lucrare,material,etc.Doar o factura pe care scrie "avans mobila bucatarie", desie era mbila de tineret.In final, cand l-a contatctat protectia consumatorului ,mi-a adus mobila, care nu era corecpunzatoare cu comanda, schita, cotele, facute de el si acceptate de mine.Vrea diferenta de bani.Eu nu doresc acea mobila, diferita de ceea ce comandasem/Comisarul de la protectia consumatorului imi spune ca daca nu ne intelegem , va trebui sa imi dea banii inapoi si sa isi ia mobila.Asta si doresc,asta am sustinut tot timpul, Sa-mi dea banii,inapoi.Numai ca dansul nu vrea acest lucru.Vrea sa ii dau toti banii pe mobila, asa cum trebuia sa ii dau, daca mobila era conforma cu schita,desenul,cotele.
Acest fabricant de mobila s-a dovedit un escroc care a trecut la amenintari , ca imi vandalizeaza masina, ca o sa am pierderi mult mai mari,etc.Doresc sa stiu cat plateste amenda la protectia consumatorului pt. ca nu a incheiat contract, deviz de lucrare? Dansul dupa ce m-a amenintat si m-a jignit,a inceput sa imi trimita niste SMS-uri in care vorbeste de contract.Dar nu am semnat decat o factura de avans.Am senzatia ca dansul incearca sa-l convinga pe comisarul de la Protectia consumatorului ca exista un contract.Ar fi in stare sa faca un contract si sa-mi imite semnatura dupa factura.Desi comisarului i-am spus de acum 3 sapt. ca nu am incheiat nimic cu dansul.Nici contract,nici deviz, nimic scris.Doar pe agenda fabricantului apare schita mobilei, materialul, numele si nr.meu de telefon ,precum si pretul.
Sper ca nu poate sa imi falsifice semnatura.Este atat de mare amenda de la Protectia consumatorului ,de are aceasta atitudine ?

Conditionat de anumite aspecte,pe langa sanctiunea aferenta neincheierii de contract executie produs,executantul se poate alege si cu sanctiunea aferenta savarsirii infractiunii de evaziune fiscala
Sunt curios cum ati reușit sa ieșiți din situatie.
Succes !
gbrlcostache a scris:

am discutat cu administratorul unei firme de executie mobila sa imi faca o mobila de tineret.A facut schita, a stabilit cotatiile, am cazut de acord asupra lor.I-am dat un avans si am stabilit data cand imi trebuie mobila(peste 1 luna). Cand s-a apropiat data livrarii mobilei nu mi-a mai raspuns la telefon.Cu greu reuseam sa dau de el,sa-mi raspunda si sa imi promita ca face, ca mi-o aduce.A trecut o luna de cand trebuia sa mi-o aduca,in tot acest timp numai mincniuni si promisiuni desarte,imi servea.I-am trimis SMS ca nu mai vreau mobila, ca imi vreau banii inapoi.Nu a reactionat.I-am dat telelfon,dupa alte promisiuni si tergiversari.I-am spus si la telelfon, ca vreau banii inapoi.Nimic.In final i-am facut sesizare la protectia consumatorului, prin care explicam situatia, cum il implor sa imi dea banii inapoi.Asta am si cerut la pretentii.Mentionez ca nu aveam contract incheiat cu el, nu aveam un deviz de lucrare,material,etc.Doar o factura pe care scrie "avans mobila bucatarie", desie era mbila de tineret.In final, cand l-a contatctat protectia consumatorului ,mi-a adus mobila, care nu era corecpunzatoare cu comanda, schita, cotele, facute de el si acceptate de mine.Vrea diferenta de bani.Eu nu doresc acea mobila, diferita de ceea ce comandasem/Comisarul de la protectia consumatorului imi spune ca daca nu ne intelegem , va trebui sa imi dea banii inapoi si sa isi ia mobila.Asta si doresc,asta am sustinut tot timpul, Sa-mi dea banii,inapoi.Numai ca dansul nu vrea acest lucru.Vrea sa ii dau toti banii pe mobila, asa cum trebuia sa ii dau, daca mobila era conforma cu schita,desenul,cotele.
Acest fabricant de mobila s-a dovedit un escroc care a trecut la amenintari , ca imi vandalizeaza masina, ca o sa am pierderi mult mai mari,etc.Doresc sa stiu cat plateste amenda la protectia consumatorului pt. ca nu a incheiat contract, deviz de lucrare? Dansul dupa ce m-a amenintat si m-a jignit,a inceput sa imi trimita niste SMS-uri in care vorbeste de contract.Dar nu am semnat decat o factura de avans.Am senzatia ca dansul incearca sa-l convinga pe comisarul de la Protectia consumatorului ca exista un contract.Ar fi in stare sa faca un contract si sa-mi imite semnatura dupa factura.Desi comisarului i-am spus de acum 3 sapt. ca nu am incheiat nimic cu dansul.Nici contract,nici deviz, nimic scris.Doar pe agenda fabricantului apare schita mobilei, materialul, numele si nr.meu de telefon ,precum si pretul.
Sper ca nu poate sa imi falsifice semnatura.Este atat de mare amenda de la Protectia consumatorului ,de are aceasta atitudine ?