Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale IMM si antreprenoriat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

IMM si antreprenoriat

Va salut! Am 34 de ani sunt cadru didactic, cochetez de mult timp cu ideea deschiderii unui after-school in orasul meu, din investigatiile mele am inteles ca trebuie sa am o microintreprindere cu istoric de minim 1an+profit pentru a incerca macar sa accesez fonduri europene.
Intrebarea mea este: chiar nu exista o cale de mijloc? cum poate un cadru didactic cu un salariu umil sa aiba cel putin un an o microintreprindere cu taxe, angajati si profit???
Din start deja mi se pare ceva imposibil si nici nu stiu de unde sa incep..:(
Va multumesc anticipat!!
Buna ziua,

Puteti apela la infiintarea unui SRL-D (debutant). Aceasta forma de intreprindere este acceptata in cazul in care nu ati mai fost asociat in alta societate in trecut. Taxele de infiintare sunt 0 la Registrul Comertului.