Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... alcoolemie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

alcoolemie

buna ziua pe data de 23 mai 2015 am avut un incident cu masina darmand un gard , am plect de la locul faptei din cauza proprietariilor deoarece au iesit si au inceput sa faca scandal m-am reantors dupa sosirea echipajului de politie ,am fost testat cu aparatu echilotest si a iesit alcoolemie 0,52 in aer si 1la prima analiza de sange si 0,85 la a doua deci ce sentinta credeti ca o sa primesc ? multumesc frufos
nu este fapta penala.
Marian Bucur, Avocat
0.85 si 1.00 - cum sa nu fie fapta penala?

pt andreinicu:

recomand un avocat bun. dupa parerea mea puteti primi inchisoare cu suspendare sau cu amanarea aplicarii pedepsei
Admin, administrator
Daca veti fi trimis in judecata, este posibil sa se dispuna amanarea aplicarii pedepsei, daca nu exista imprejurarea cu gardul daramat, era posibila si o solutie de renuntare la urmarire penala in faza de UP, alcoolemia nu este foarte mare.