Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Speta legata de vanzare autentificata si probleme cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Speta legata de vanzare autentificata si probleme cu Titlul

Buna ziua. Ma confrunt cu urmatoarea speta si va rog sa ma ajutati. Vreau sa cumpar o casa cu teren care are urmatoarea situatie:
Casa este din 1967.In 1985 s-a facut un certificat de mostenitor in baza unui testament,pe numele M.P.
M.P. vinde casa catre F.A. In anul 1995.Intre timp,mor amandoua,iar copilul lui F.A( Sa-i spunem domnul X) isi face actele de succesiune, facuta in anul 2016 , prin care mosteneste casa.
Mentionez ca exista cadastru si intabulare pe casa,facute in 2014.Dar nu exista Titlu sau Ordin al prefectului.
Acum domnul X vrea sa-mi vanda casa si terenul. Am fost la un notar cunoscut si mi-a spus ca nu ne poate autentifica vanzarea pentru ca din istoric nu reiese ca X ar fi proprietarul terenului si ca s-ar putea incerca uzucapiunea.
Interesant este ca dl X spune ca a vorbit cu mai multi notari si unii ar accepta sa autentifice v-c si altii nu (?!).
Mirat de situatie i-am recomandat d-lui X sa mai faca rost de acte in completare. Acum imi spune ca a facut rost de acte de la Uniunea Notarilor Publici(actele care au stat la baza v-c) si ca urmeaza sa obtina si de la Primarie acte pe teren.
Acum vin si intreb: daca exista cadastru pe teren si casa (vazute de mine), face rost si de actele care au stat la baza instrainarii caat si acte de la Primarie se pot perfecta actele? Adica sa nu mai trebuiasca Ordin al Prefectului pentru TP sau proces pe uzucapiune?
Cat este de responsabil un notar care perfecteaza o asemenea instrainare? Imi este teama sa nu cumpar imobilul printr-un notar "intelegator" si sa ma pomenesc ca am cumparat doar casa.
Daca exista si un avocat specializat sau notar(din Bucuresti) il rog sa ma contacteze ca sa vedem cum facem.
Am sa merg si eu la Primarie sa vad exact care este situatia si sa vad cum e si cu rolul fiscal + alte detalii.
Va multumesc pentru raspus. Va tin la curent (cu permisiunea dvs) cu ce acte au fost obtinute.