Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Internare nevoluntara
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Internare nevoluntara

Buna ziua,

Am un var primar care a incercat sa se sinucida de 2 ori saptamana trecuta, a fost oprit la timp de ambele dati. Acum e internat insa doctorul psihiatru [editare nume de persoane] nu doreste sa il interneze pe motiv ca el a mintit ca a fost doar o mica cearta in familie.
Nu stim cum sa procedam sa il internam, el acum este internat la spitalul mare unde au si sectie de psihiatrie, insa cum am spus doctorul parca nu vrea si gata.
Cum il putem face raspunzator daca pateste ceva? Eu vreau ca verisorul meu sa fie internat cred ca este singura lui sansa de a se recupera.
Unde am putea depune cereri la spital si ce cereri pentru a ii face raspunzatori, vreau sa ii dau in judecata daca ii dau drumul si pateste ceva sau daca face altei persoane rau.
Imi fac griji pentru verisorul meu si vreau ca Domnul Doctor sa plateasca (nu vreau daune materiale ci sa fie dat afara din serviciu) pentru ca nu isi respecta juramintul lui Hipocrate.

Va multumesc.
Admin, administrator
In situatia mentionata,solutia nu este internarea in spitalul mare din Slatina ci in unitate medicala de profil
Discutati cu medicul din spital,desfasurarea formalitatilor necesare internarii in unitate medicala specializata
Varul dv are discernamant ?
ynocentta, utilizator
Da este corect, insa doctorul psihiatru din spital nu vrea sa il trimita mai departe. Noi nu avem posibilitate sa il luam si sa il ducem cu forta este destul de mare si nu am face fata. Vreau ca verisoul sa fie bine si sa ajut familia respectiva sunt niste oamenii ok si vroiam sa fac totul legal ca sa il oblig pe Domnul Doctor sa isi faca treaba. De aceea va intreb cum e procedura, unde trebuie sa depun cereri si ce fel de cereri. Pentru ca daca nu facem ceva acum cat este internat dupa ce ii da drumul nu putem face nimic....

Astept o solutie de la dumneavoastra!

Cu stima,
Felicitari pentru interesul de a asigura viata si siguranta verisorului dv
Trebuie sa constientizati ca in astfel de situatii trebuiesc respectate anumite proceduri
Doctorul din spital detine anumite obligatii fata de pacient
Conditionat de anumite circumstante,de interes,medicul nu este obligatoriu sa desfasoare anumite proceduri in interesul apartinatorilor pacientului
Nu ati raspuns la intrebarea esentiala daca varul dv are sau nu discernamant,deoarece daca are discernamant ,varianta internarii nevoluntare este greu de materializat
Procedura de internare nevoluntară se aplica pacientilor numai dupa ce toate incercarile de internare voluntara au fost epuizate si in conditiile in care un medic psihiatru abilitat, constata ca persoana sufera de o tulburare psihica si apreciaza ca
1- din cauza tulburarii psihice exista pericolul iminent de vatamare pentru sine sau pentru alte persoane;
2-in cazul unei persoane suferinde de o tulburare psihica grava si a carei judecata=
discernamant este afectata, neinternarea ar putea antrena o grava deteriorare a starii sale de sanatate,sau ar impiedica sa i se acorde tratamentul adecvat.
Internarea nevoluntara se realizeaza numai in spitale de psihiatrie care au conditii adecvate pentru ingrijiri de specialitate .
Solicitarea internarii nevoluntare a unei persoane se poate face de catre:
1- medicul de familie sau medicul specialist psihiatru care are in ingrijire bolnavul
2- familia/apartinatorii persoanei;
3- reprezentantii serviciilor abilitate ale administratiei publice locale;
4- reprezentantii politiei, jandarmeriei, parchetului sau ai pompierilor.
Motivele solicitarii internarii nevoluntare se certifica sub semnatura de catre persoanele mentionate, cu specificarea propriilor date de identitate, descrierea circumstantelor care au condus la solicitarea de internare nevoluntara, a datelor de identitate ale persoanei in cauza si a antecedentelor medicale cunoscute.
Transportul persoanei in cauza la spitalul de psihiatrie se realizeaza, de regula, prin intermediul serviciului de ambulanta. in cazul in care comportamentul bolnavului este vadit periculos pentru sine sau pentru alte persoane
Transportul bolnavului la spitalul de psihiatrie se realizeaza cu ajutorul politiei, jandarmeriei, pompierilor, in conditiile respectarii tuturor masurilor posibile de siguranta pentru asigurarea si respectarea integritatii fizice si demnitatii bolnavului
Incercati sa contactati medicul din spital,sa atentionati asupra tentativelor repetate de suicid ale varului dv
Concomitent,sesizati serviciul specializat din cadrul autoritatii de protectie a copilului care detine autoritate si competenta sa se implice in verificarea si eventual internarea in unitati specializate
Teoretic medicul din spital ar trebui sa concluzioneze asupra tabloului psihiatric al varului dv,sa precizeze diagnostic concret si corect ,sa va comunice pronosticul comportamental si daca se impune internarea in unitate medicala specializata
Exista posibilitatea ca varul dv sa fi avut un puseu comportamental agresiv suicidar,dar in spital prin tratament eficient,comportamentul,afectiunea sa intre in remisie,motiv pentru care medicul din spital poate aprecia ca revenirea in familie poate asigura o insanatosire rapida

Bogdan are dreptate sa se teama, sunt blocaje in sistemul medical. Sotul meu a fost internat de politistii care l-au gasit, noaptea, urland pe sosea - dupa ce m-a atacat, s-a dat cu capul de ciment, a spart mobila, a sarit in fata masinilor, etc. A fost dus la un spital, apoi la altul si, dimineata a venit acasa plin de sange, in ciorapi si cu bluza rupta. Asta s-a intamplat acum cateva zile. De atunci ma ameninta incontinuu, nu am liniste, nu am unde sa ma asund de el, nu pot sa lucrez. Astept numarul de dosar sa incerc ordin de restrictie.
Face crize mereu si cel putin 2 pe luna sunt cumplite. Repeta fraze de sute de ori, repeta de sute de ori ca tot ma omoara el pana la urma, ma injura apoi ma ataca pe motiv ca l-asm injurat eu pe el. Face asa de ani de zile si nu poate fi internat - il trimit acasa.
Are tulburarea de personalitate antisociala - cauta sa provoace orice autoritate, provoaca politistii, agreseaza toti functionarii publici, In casa vorbeste nopti intregi incontinuu despre "sistem", si nu ma lasa sa dorm sau lucrez. Nu ca tin cu sistemul dar ....
E taiat tot - s-a taiat cu lama pana la os in zeci de locuri si s-a aruncat in apa - de acolo l-au salvat niste indivizi si .... tot nu are diagnostic. Nu are! L-au externat!
Am intrebat iun psihiatru ce e de facut? Mi-a spus ca trebuie sa colaboreze, sa vina de buna voie la spital. Sa divortez si sa plece acasa, unde a copilarit. (Acolo are un copil care a fost crescut de mama lui, pentru ca fosta sotie a fost ajutata de familie sa fuga in lume - tot la sfatul unui psihiatru)
Boala sotului meu e foarte grava si se agraveaza galopant. Te omor sau ma omor aud de mii ... da! mii de ori ... ore in sir, zile in sir...adoarme spunand asta ..."tot te omor eu pe tineeeee". Ore, zile nopti intregi de urlete si spume la gura, politia chemata mereu - nici nu mai vor sa vina! Pentru ca sunt scuipati, provocati, pierd noptile, il interneaza si....a doua zi o ia de la capat, cu mai mult "curaj". Sotul meu e maniaco-depresiv si exerseaza! Pana la urma....va omora sau se va sinucide. In libertate sau in penitenciar. Nu are dreptul la tratament si nici la diagnostic.....
In juriul meu e gol...au fugit prietenii, a fugit familia. Cu un om ca el in casa nu poti avea serviciu, Nu poti pleca din casa pentru ca uita! Uita gazul, uita apa....desface prizele si lasa firele pe afara.....scoate tiglele de pe acoperis si acum ploua in casa - daca-i spui te ataca ....ca el nu a facut nimic! Daca incerci sa-l opresti urla 3 zile, te terorizeaza!
Uita si pierde si strica tot!
Am deschis acum un srl si ... nu pot lucra nici de acasa! Nu se poate locui cu el, Te falimenteaza, te distruge psihic.....
Stiti ce ma supara (acum, cand dau divort)? Ca nu aceasta-i calea, nu asta-i adevarul. Va fi deversat in societate un bolnav psihic in stadiu avansat, Un om care nu poate trai singur. Un om care nu poate munci (face crize si e gonit de peste tot!). Un om care nu mai are nimic de pierdut!
unika01, utilizator
Din pacate sistemul nostru nu ne protejeaza, nu se doreste...macar daca s-ar duce peste parlamentarii un "nebun" din asta, atunci o sa se schimbe legiile...pana atunci suntem condamnati sa traim cu ei si sa ne temem de propria viata. Sfatul meu este sa pleci de langa sotul tau cat mai departe si fara sa se stie unde stai..ataca doar persoanele cunoscute cu toate ca medici zic ca in familie se rezolva ...insa un om din asta prima data face rau familiei....