Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisia
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisia

In data de 15 iunie l-am anuntat pe angajator ca nu mai vin a 2-a zi la munca iar a doua zi am venit si mi-am dat demisia.Dupa mi-a zis ca trebuie sa astept decizia incetarii contractului de munca.Intrebarea este cum pot sa aflu daca mi-a inregistat cererea de demisie si ce pot face in cazul in care nu a facut-o??
Pe cererea de demisie ce rezolutie s-a pus de catre angajator ,cu sau fara preaviz ?
am plecat de la ei fara preaviz si s-a facut cu acordul ambelor parti
@crissu90
Chiar daca a fost de acord cu plecarea dvs, trebuie sa mentioneze acest lucru pe cererea dvs.
@crissu90
Chiar daca a fost de acord cu plecarea dvs, trebuie sa mentioneze acest lucru pe cererea dvs.

@Florin_Cioca
tocmai ca am mentionat acest lucru in cerere,dupa ce am scris cererea(acolo de fata cu ei) si am predat-o mi-a zis ca trebuie sa astept decizia de incetarea a contractului individual de munca.
crissu90, utilizator
@crissu90
..tocmai ca am mentionat acest lucru in cerere...

Sa inteleg ca angajatorul a mentionat pe cerere ca este de acord cu incetarea contr de munca.
..si s-a facut cu acordul ambelor parti..

Daca ati solicitat incetarea CIM cu acordul partilor, iar angajatorul a fost de acord, atunci va trebui sa va inmaneze decizia de desfacere a CIM conf art 55 lit b CM. In acest caz nu este vorba de demisie.
Daca in schimb a fost o demsie din partea dvs (incetare unilaterala a CIM), iar angajatorul a renuntat la preaviz si a mentionat acest aspect pe notificarea depusa de dvs, atunci CIM se considera incetat de la data mentionata de dvs in notificare.
cum pot sa aflu daca mi-a inregistat cererea de demisie si ce pot face in cazul in care nu a facut-o??

Ar trebui sa aveti cel de-al doilea exemplar cu nr de inregistrare in unitate. Daca nu il aveti atunci sa-l solicitati angajatorului. Daca nu vi-l da atunci puteti sesiza ITM-ul.