Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarii compensatorii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarii compensatorii

Buna ziua
avand in vedere ca urmeaza o perioada cu foarte multe concedieri, am si eu urmatoarea nelamurire:
Sunt angajata intr-o institutie publica in al carei CCM este stipulata plata salariilor compensatorii in caz de concediere.
Intrebare: Dupa primirea acestor salarii compensatorii, exista undeva in codul fiscal, un articol care sa imi interzica sa ma mai angajez in viitorul apropiat tot intr-o institutie publica?
Multumesc mult
Nu exista asa ceva.
Deci pot lua salariile compensatorii si apoi sa ma angajez imediat la o alta institutie publica?
Dar oare mai exista posturi vacante in aceste institutii :stunned:
In principiu nu cred ca se interzice asa ceva, nu am auzit pana acum sa ti se interzica sa muncesti :)
Multumesc mult pentru raspunsuri.
Am intrebat deoarece am auzit o discutie cum ca daca beneficiezi de salarii compensatorii din administratia publica nu te mai poti angaja tot in administratie publica fara sa inapoiezi acele salarii, timp de 1 an de zile
oana78, utilizator
Eu v-am dat o parere, dar nu sunt foarte documentata pe legislatia din domeniul institutiilor publice, poate mai tarziu va va raspunde si cineva mai competent decat mine. :sorry: