Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum primesc firmele referinte despre persoane?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum primesc firmele referinte despre persoane?

M-ar interesa daca exista vreo modalitate prin care se poate afla cine trimite mailuri cu referinte despre o persoana, ca aceasta sa nu fie angajata la o anumita firma.
Mentionez ca pe raza unui intreg oras o persoana X a aplicat la multe firme si nu a fost contactata mai departe si nu a primit nici un feedback concret. Toate aveau un singur raspuns : "nu va potriviti profilului nostru", in situatia in care persoana este competenta.
Poate ca nu exista acele mail-uri.
Poate ca intr-adevar profilul profesional al persoanei respective nu se incadra profilului cautat de firmele respective...

... sau, poate, anunturile de angajare la care a aplicat persoana respectiva, erau date numai pentru respectarea legii... dar, in realitate vizau sa angajeze o anumita persoana... din pacate, se practica in mod curent acest lucru... :sorry:
Chiar daca o persoana aplica pentru mai multe locuri de munca, nu exista si obligativitatea de a fi angajata la una din entitatile la care a aplicat.