avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1144 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Infiintarea unui PFA.
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Infiintarea unui PFA.

Salutari!

Am implinit varsta de 18 ani si imi doresc sa infiintez un PFA. Problema este ca nu am nicio pregatire superioara (cel putin teoretic) care sa ateste ca sunt pregatit pentru domeniul in care doresc sa activez. Imi doresc sa deschid o comunitate online (de gaming) din care pot primi bani din diverse jocuri(servere) pe care le poate creea oricine (sunt open-source): counter-strike, de exemplu. Am nevoie de pregatire superioara in acest caz? (am inteles ca nu e obligatoriu atestarea unei pregatiri superioara in unele domenii)
Cel mai recent răspuns: sonika , utilizator 11:51, 19 Iulie 2016
Va rog sa-mi spune-ti ce cod CAEN va trebuie ?

In ce conditi cumparati licenta ? persoana respectiva ce conditii trebuie sa indeplineasca ?

Am gasit pe internet ca programele mai bine spus software-ul cu sursă deschisă sunt programe (software) dezvoltate de către o comunitate, de către o companie sau de către o persoană şi oferite spre folosire sub o licenţă liberă, care garantează accesul tuturor utilizatorilor la codul-sursă.
Aici este problema, nu stiu ce cod CAEN mi-ar trebui si daca mi-ar trebui o diploma / facultate pentru asa ceva. Aveti dreptate, sunt software dezvoltate de o comunitate si sunt oferite sub forma de licenta libera. Eu modific sursa aceea dupa bunul plac si apoi , dupa ce promovez jocul in sine, adaug diferite facilitati "premium" ce pot fi cumparate cu bani reali.
Bump. Ma ajuta cineva, va rog?
saamy a scris:

Va rog sa-mi spune-ti ce cod CAEN va trebuie ?

In ce conditi cumparati licenta ? persoana respectiva ce conditii trebuie sa indeplineasca ?

Am gasit pe internet ca programele mai bine spus software-ul cu sursă deschisă sunt programe (software) dezvoltate de către o comunitate, de către o companie sau de către o persoană şi oferite spre folosire sub o licenţă liberă, care garantează accesul tuturor utilizatorilor la codul-sursă.


Buna. Nu sunt experta si asteptam expertii sa isi dea cu parerea... dar nu ar fi mai putina bataie de cap daca doar ai depune la ANAF declaratiile de venit la sf anului? Daca nu ai nevoie de numar de inregistrare fiscala ma gandesc si eu ca ar fi mai usor...Si eu ma gandesc sa fac ceva online si se pare ca nu gasesc ceva care sa ma satisfaca...Prea multe taxte si impozite si drumuri si declaratii pentru nici 50% cat iti ramane profit.
La noi partea de web si lucrul pe internet nu sunt inca reglementate ca dincolo.

Poate ne lamureste cineva cum este cu lucrul pe internet.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Licenta pentru cod (software) copiat din carte dobre_dani dobre_dani Autorul unei aplicatii software isi poate rezerva toate drepturile de autor (proprietary license) daca codul sursa ii apartine in totalitate. Totusi, in ... (vezi toată discuția)
Specializare in drept informatic codepointer codepointer Buna ziua, Sunt absolvent de drept si de informatica si ma gandesc sa ma specializez in domeniul licentelor software. In prezent lucrez ca si programator si ... (vezi toată discuția)
Cod caen 4791 ionut1388 ionut1388 Buna ziua. Persoana fizica autorizata cu codul CAEN 4791 Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet doresc sa imi \"vand\" ... (vezi toată discuția)