Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Indemnizatie clauza neconcurenta - asigurat somaj?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Indemnizatie clauza neconcurenta - asigurat somaj?

Buna ziua,

Daca se acorda indemnizatia de neconcurenta unui fost angajat, se plateste cumva si contributia la somaj?
In D112 se bifeaza 'asigurat somaj' ?

am citit intr-un articol ca ar trebui bifat, desi eu nu gasesc ca se platesc si contributii la somaj pe suma respectiva: [ link extern ]

Ati acordat astfel de sume/ Cum le-ati tratat?
Multumesc anticipat.
Asupra indemnizatiilor lunare platite, conform legii de angajator,i pe perioada de neconcurenta, stabilite conform contractului individual de munca, nu se datoreaza contributia de asigurari pentru somaj asigurat(0,5%) si angajator (0,5%) .