Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Puncte penalizare proiectoare ceata
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Puncte penalizare proiectoare ceata

Bun gasit,

Aseara am primit o amenda pentru ca mergeam cu proiectoarele de ceata pornite, am primit 6 puncte, adica 750 lei.

Pe internet am citit ca pentru acest lucru se da 2 puncte, nicidecum 6, iar agentul stiu ca are ceva cu mine.

Intrebarea mea este, cate puncte sunt pentru ca am circulat cu proiectoarele de ceata pornite?
L-am depasit insa in alta zi, si mi-a retinut numarul, a avut ceva special cu mine. (chestia e ca si atunci cand l-am depasit mergea cu 60 in afara localitatii).

Traficul chiar era inexistent la ora aia si pot dovedi cu camera de bord, singura masina care am vazut-o a fost a politiei, iar pe un drum cu denivelari am trecut cu ceva timp inainte, pot spune ca le-am aprins sa vad gropile.
mariustz, utilizator
Pai si noi trebuie sa ghicim ca l-ati depasit in alta zi?
Oricum, nu este un motiv pe care sa il mentionati ca avea ceva cu dvs.
Bazati-va plangerea pe probe, inregistrarea camerei de bord, vreun martor daca aveti.
Dashcam-ul valabil e cel al politiei...
195 nu precizeaza distanta pt care se aplica santiuni ci doar aprinse in conditii specificate ; in celelalte conditii daca e aprins inseamna contraventie - o prostie din moment ce faci masina mai vizibila iar farurile de ceata lumineaza decat putin , fascicolul la inaltime nici cat inaltimea la care lumineaza faza scurta . In schimb are alta distributie spatiala ceea ce poate duce la distragerea soferului .
Punctul de amenda stiam ca reprezinta 10% din salariul minim pe economie iar acum minim e 1250 .
„Singura masina PE CARE am vazut-o” Poate așa ați vrut sa scrieti, dar v-ați grăbit...
Proiectoarele de ceata deranjeaza pentru ca lumineaza foarte aproape de sol, iar lumina reflecta in mod deranjant pentru ceilalti conducatori auto.
Parerea mea este ca singura sansa sa castigati in instanta ar fi incadrarea gresita facuta de agentul constatator.
Scuzele cu „gropitele”, ”a avut ceva cu mine”.... balastru!
Folositi poiectoarele doar pe timp de ceata data viitoare.
Care conducatori? Dupa cum am spus, singura masina PE CARE am vazut-o a fost a politiei, agentul a avut ceva cu mine si s-a gandit sa ma arda, nu ca ar conta asta in contestatie dar ca o mica paranteza, pentru ca trec masini pe langa ei zilnic cu proiectoare si nu sunt oprite.
In orice caz, o sa depun contestatia sa vad ce si cum, oricum, personal nu sunt deranjat de proiectoarele altora, decat de faza lunga, 750 lei pentru asa ceva e o prostie.