Forum Discuţii juridice Executare silită PLATA ANTICIPATA DOSAR EXECUTOR
Discuție deschisă în Executare silită

PLATA ANTICIPATA DOSAR EXECUTOR

Buna ziua!

Exista obligativitatea platii anticipate a copiei dosarului executional trimis de catre executor instantei in cazul unei contestatii la executare?
De ce act normativ este reglementat?
Poate judecatorul sa anuleze cererea de contestatie la executare desi legal timbrata daca nu s-a achitat anticipat taxa de copiere?
conform art 717 cod proc civila, dupa primirea cererii, va solicita executorului sa trimita copii certificate ale dosarului de executare si ii va pune in vedere partii sa achite cheltuielile ocazionate de copiere.Asadar, nu trebuie achitata taxa inainte de a introduce contestatia la executare ci atunci cand instanta va va pune in vedere. Contestatorul nu are de unde sa stie care este cuantumul acestei taxe pana nu o indica executorul judecatoresc