Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vechime totala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vechime totala

Buna ziua !
Se poate obtine ( de catre angajator ) o adeverinta cu stagiul de cotizare al unui angajat ? Altfel nu am cum sa stiu daca are o vechime minima de 15 ani - implineste 65 de ani in iulie, in firma fiind angajat din 2009 ... Decat sa l tot astept cu carnetul de munca ..... Trece luna iulie si eu nu i am incetat CIM cf legii ( daca are vechimea minima.. )
Multumesc
Angajatorul nu poate elibera o adeverinta de stagiu de cotizare , ci numai Casa de Pensii.

Angajatorul elibereaza , in lipsa carnetului de munca, adeverinte de vechime.
Asa este - dar pe mine ma intereseaza daca are vechimea minima de 15 ani - ori in firma noastra are 7 ani - pt a i inceta contractul conform legii . Dar daca totusi nu incetez ctr., ce se intampla ?
Inainte de 2009 nu are cum sa dovedeasca daca a lucrat sau nu ?
I am explicat de ce as avea nevoie, dar nu prea ai cu cine sa te intelegi ....
Este o situatie complexa ... carnet de munca are ?