avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Evacuare fortata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Evacuare fortata

Buna ziua.
Divortati de 1 an, fosta sotie a promis ca evacueza in 3-6 luni locuinta comuna (mostenire de la parintii mei).

Cum acest lucrul nu s-a intamplat si nici nu exista semne ca s-ar intampla de buna voie, am dreptul sa o evacuez eu din casa mea?
Adica sa schimb incuietorile si sa ii duc lucrurile la casa ei (proprietate personala a ei)?

Daca nu, cum ar trebui sa procedez pt a o evacua cat mai repede din locuinta mea?

Multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 29 Iunie 2016
un_el, utilizator
Cel mai recent răspuns: un_el , utilizator 15:11, 29 Iunie 2016
Daca ati divortat si hotararea este definitiva utilizati procedura prevazuta de art.1034-1045 NCPC.
aha, deci sanse mici sa scap fara alte procese si termene ... :( (din cat am inteles eu citind articolele respective)

Multumesc,
O zi buna!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen introducere ordonanta presedintiala 28lacra 28lacra Buna ziua, Daca s-a introdus o actiune de evacuare, in baza art. 1.034 alin. 2 si art. 1040, se mai poate introduce si o ordonanta presedintiala in interval ... (vezi toată discuția)
Evacuare fostilor proprietari Liana65 Liana65 Buna ziua ! Am cumparat prin programul \"Prima casa\" o locuinta. Eliberarea apartamentului urma sa se realizeze la o luna dupa semnarea contractului. Dar ... (vezi toată discuția)
Chirias care nu vrea sa paraseasca imobilul Iulia Lascar Iulia Lascar Buna ziua, casa pe care am obtinut-o, prin mostenire, are un chirias,care sta de pe timpul,comunismului, cu 200 roni chirie. Acum i-am pus in vederea sa ... (vezi toată discuția)