Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Evacuare fortata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Evacuare fortata

Buna ziua.
Divortati de 1 an, fosta sotie a promis ca evacueza in 3-6 luni locuinta comuna (mostenire de la parintii mei).

Cum acest lucrul nu s-a intamplat si nici nu exista semne ca s-ar intampla de buna voie, am dreptul sa o evacuez eu din casa mea?
Adica sa schimb incuietorile si sa ii duc lucrurile la casa ei (proprietate personala a ei)?

Daca nu, cum ar trebui sa procedez pt a o evacua cat mai repede din locuinta mea?

Multumesc
un_el, utilizator
Daca ati divortat si hotararea este definitiva utilizati procedura prevazuta de art.1034-1045 NCPC.
aha, deci sanse mici sa scap fara alte procese si termene ... :( (din cat am inteles eu citind articolele respective)

Multumesc,
O zi buna!