Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna ( Privat )
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna ( Privat )

Buna ziua, am si eu o intrebare in ceea ce priveste concediul de odihna in cadrul unei companii private .
Am fost informati de patron, ca minimul zilelor de concediu care se pot acorda este de 10 zile .
Intrebarea mea este urmatoarea :
Daca eu am nevoie de 2-3 zile de concediu, sunt obligat sa imi iau 10 zile, pentru ca sunt lucruri care le pot rezolva in doua zile , de ce sa stric concediul daca mie imi trebuiesc decat 2 zile ?

Este legal sa mi se acorde 2 zile de concediu ? sau mai bine zis , este ilegal sa imi interzica sa imi iau 2 zile de concediu ?

Multumesc .
Potrivit art.148 alin.5 C.mun., in cazul in care programarea concediilor se face fractionat, angajatorul este obligat sa stabileasca programarea astfel incat fiecare salariat sa efectueze intr-un an calendaristic cel putin 10 zile lucratoare de concediu neintrerupt.

Este legal sa mi se acorde 2 zile de concediu ? sau mai bine zis , este ilegal sa imi interzica sa imi iau 2 zile de concediu ?

Este legal sa vi se aprobe si 2 zile de conecdiu de odihna ....Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.
Din ce deduc eu din raspunsul dumneavoastra situatia este cam asa . Intr-un fel sau altul sunt obligat sa iau 10 zile consecutive intr-un an, dar celelalte 11 le pot lua fractionat, 3 zile 5 zile , 2 zile ... etc !
Corect ?
Este corect ... ati inteles destul de bine.