avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Conducere cu permis suspendat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Conducere cu permis suspendat

In perioada de supraveghere de 2 ani ,cu o condamnare la 8 luni cu suspendare pentru conducere cu alcolemie peste 0,8,este suspect pentru conducere fara carnet si cu 1.7 alcolemie. Poate sa primeasca o condamnare cu suspendare ?
Nu a facut accident si nici pagube .
Multumesc !
Cel mai recent răspuns: vasilchia , utilizator 20:06, 30 Iunie 2016
Condamnare cu suspendare n se poate.

Sa încerce sa își angajeze avocat și poate scăpa fără condamnare dacă nu e trimis în j7decata.
E foarte greu în ziua de azi datorita modificărilor legislative dar e singura șansă ca sa nu ajungă la închisoare.

Se pot face și alte calcule dar nu le -am făcut.
Ultima modificare: Joi, 30 Iunie 2016
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Buna ziua!

Sub nicio forma nu mai poate primi cu supendare. Se revoca vechea suspendare, si se aduna noua pedeapsa.

Cu stima.
Multumesc !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alcool la volan+accident minor+fuga de la locul accidentului(parerea lor) Eusebiu Tapuc Eusebiu Tapuc Buna ziua, Pe data de 22.02.2009 am consumat o anumita cantitate de alcool, m-au urcat la volan, am atins cu oglinda autovehicolului meu o alta oglinda a ... (vezi toată discuția)
Conducere fara permis... recidiva Prostul111 Prostul111 Buna ziua... Va rog din suflet sa ma ajutati... Acum 2 ani de zile am fost depistat la volan cu o alcoolemie de 0.66 la mie in aerul expirat, 1.2 in sange ... (vezi toată discuția)
Alcolemie peste 0.8 în sange ok2014 ok2014 Bună ziua. soțul meu a bătut și a avut accident cu mașina soldat fără victime. alcolemia la etilotest a fost 0.7.I s a întocmit dosar penal. problema ... (vezi toată discuția)