avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 123 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Agresiuni fizice si verbale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Agresiuni fizice si verbale

buna ziua,

mi se pare de a dreptul hilar ce se intampla in tara asta.
am o prb ,destul de penibila ,din pct meu de vedere, cu fostul concubin, pt care am depus plangeri la politie, acum as vrea sa obtin si un ordin de restrictie impotriva ac individ.
in ce consta problema: ma agreseaza cu mesaje, telefoane, ma urmareste pt niste cadouri facute de acesta cu diferite ocazii : zile onomastice, zile nastere ....pe care si le vrea inapoi si sa nu va ganditi ca vorbesc despre masini, apartamente si alte minunatii, ci despre cateva lucruri banale care intra la categoria consumabile.

intrebarea mea este ce pot face in afara de ce am scris mai sus?? plangeri politie...ordin restrictie...??
Cel mai recent răspuns: justme8 , utilizator 12:14, 3 Iulie 2016
Plangere la politie pt hartuire. Pt ordin de protectie trebuie sa fi fost casatoriti.
nu cred k tr sa fi fost casatorita cu acest individ k sa pot obtine ordin de restrictie...mi se pare aberant...
dar daca ma hartuia vreun vecin, nu puteam obtine ordin de restrictie???

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hartuire sau nu? mioara2012 mioara2012 Buna seara. Va rog sa ma invatati ce ar trebui sa fac in urmatoarea situatie: am divortat in martie 2012. La divort s-a stabilit domiciliul copilului minor la ... (vezi toată discuția)
Ordin de restrictie ContSters81546 ContSters81546 Buna ziua, Am o problema care nu inceteaza, din contra ia amploare... actuala concubina a fostului sot, ma hartuieste intr-una pe mine si pe copilul meu, ne ... (vezi toată discuția)
Buna seara! amenintari repetate, hartuire, ordin de restrictie iulian55 iulian55 Va rog sa ma lamuriti si pe mine. O persoana dupa ce are plangere la politie pentru agresiune, i se da amenda, dupa care in continuare aceasta persoana ... (vezi toată discuția)