Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Agresiuni fizice si verbale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Agresiuni fizice si verbale

buna ziua,

mi se pare de a dreptul hilar ce se intampla in tara asta.
am o prb ,destul de penibila ,din pct meu de vedere, cu fostul concubin, pt care am depus plangeri la politie, acum as vrea sa obtin si un ordin de restrictie impotriva ac individ.
in ce consta problema: ma agreseaza cu mesaje, telefoane, ma urmareste pt niste cadouri facute de acesta cu diferite ocazii : zile onomastice, zile nastere ....pe care si le vrea inapoi si sa nu va ganditi ca vorbesc despre masini, apartamente si alte minunatii, ci despre cateva lucruri banale care intra la categoria consumabile.

intrebarea mea este ce pot face in afara de ce am scris mai sus?? plangeri politie...ordin restrictie...??
Plangere la politie pt hartuire. Pt ordin de protectie trebuie sa fi fost casatoriti.
nu cred k tr sa fi fost casatorita cu acest individ k sa pot obtine ordin de restrictie...mi se pare aberant...
dar daca ma hartuia vreun vecin, nu puteam obtine ordin de restrictie???