avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... revenire la serviciu dupa concediul pentru crestere ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

revenire la serviciu dupa concediul pentru crestere copil

Buna ziua! Am si eu urmatoarea situatie si as vrea sa ajutati, va rog cu un punct de vedere legal, daca se poate. Am fost profesor suplinitor, deci am avut contractul de munca pe perioada determinata de la 1 sept 2013 pana la 31 august 2014. La 1 august 2014 am intrat in concediu prenatal urmand sa nasc pe 8 sept 2014. Prin urmare contractul de munca mi s-a suspendat la aceeasi data. Acum...conform noii legi, ca sa beneficiez de stimulentul de insertie pana la 3 ani ai copilului trebuie sa ma intorc la serviciu cu vel putin 60 de zile inainte sa faca copilul 2 ani, adica pana pe 8 iulie. Intrebarea mea este.....daca am avut contract pe perioada determinata, ma pot intoarce pe acelasi post ?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:20, 2 Iulie 2016
1. - Contractul individual de munca (CIM) pe perioada determinata inceteaza de drept (art.56(1), lit.i) din Codul muncii) la data expirarii termenului pentru care a fost incheiat, indiferent de situatia in care va aflati la acea data.
- CIM a fost suspendat numai pe perioada 1 - 31 august 2014 dipa care a incetat de drept asa cum am spus mai sus.

2. - Pentru a beneficia de stimulentul de insertie trebuie sa aveti venituri din salarii inainte cu cel putin 60 de zile de a implini copilul 2 ani.
- Aceste venituri nu trebuie sa le obtineti de la acelasi angajator, va puteti angaja oriunde in alta parte.
- Daca postul pe care ati lucrat mai este liber puteti incheia un alt CIM daca angajatorul este de acord.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copii Iulianasal Iulianasal Sunt angajata pe perioada determinata in anul scolar 2012/2013. O sa nasc in ianuarie 2013. Daca contractul imi expira in 31 august 2013 si eu sunt in perioada ... (vezi toată discuția)
Concediu de maternitate cu contract pe perioada determinata popraluca popraluca buna ziua! Situatia mea este urmatoarea: am contract de munca pe perioada determinata pana la data de 31 august 2014. anul aceste in mai trebuie sa nasc si as ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie ccc laurentiuu laurentiuu La inceputul lui decembrie sotia mea o sa nasca.Atat ea cat si eu suntem angajati. Eu lucrez in invatamant ca suplinitor, contractul de munca este pe perioada ... (vezi toată discuția)