Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dreptul la concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dreptul la concediu fara plata

Buna ziua. Incepand din 01.09. 2008 sunt angajata in invatamant, ca institutor , titular, dar nu am activat, deoarece beneficiez de CIC. De curand s-a ivit o oportunitate de serviciu in Spania, pentru sotul meu. As putea sa beneficiez de concediu fara plata? Pe ce perioada? Mentionez, ca baietelul meu implineste 2 ani pe data de 07. 01. 2010.
Multumesc anticipat!
Puteti beneficia de concediu fara plata pe o perioada de un an de zile . Potrivit CCMN, art. 62 alin.1, in afara concediului legal platit pentru îngrijirea copiilor în varsta de pana la doi ani, salariata mama poate beneficia de înca un an concediu fara plata.
Multumesc din suflet.