Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Termen pentru succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Termen pentru succesiune

Am facut o succesiune (partiala ) la moartea tatalui ,acum 8 ani.Am mostenit împreuna cu fratele meu 50% ditro garsoniera si un apartament.La succesiune nu am trecut 2 locuri de veci mostenite de tata si sora lui de la parintii lor.Locurile de veci figureaza in actul de mostenire al tatalui meu. In cei 8 ani sora tatalui meu a platit taxele la cimitir . Va rog sa-mi spuneti daca legal mai putem face sau nu ,eu si fratele meu , succesiune si pentru locurile de veci.
Multumesc
Da, nu aveți nicio problema.
mergeti la notarul care v a eliberat primul certificat de mostenitor pt ca el ese competent sa va suplimenteze masa succesorala cu cele doua locuri de veci. Vi se va emite un certificat suplimentar de mostenitor pe acele locuri de veci.