Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Răspundere salariati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Răspundere salariati

Bună ziua !
Comisia de audit a dat ca masuri directorului instituției noastre sa recupereze prin proces civil prejudiciul cu care instituția s-a constituit parte civilă în procesul penal. Acum va urma sa se judece apelul
Faptele sunt din anul 2005, dar și din anul 2007.
Înainte de a da în judecată, directorul vrea sa numească o comisie care sa conlucreze cu juristul instituției.
Va rog sa îmi spuneti:
- ce pregătiri trebuiesc înainte de proces ? Ce ar trebui să facă această comisie ? Ce raport și ce cercetări ar trebui să facă ?
- juristul ce ar trebui să le ceara celor din comisie ? Ce sa îi pună la dispoziție pentru procesul civil ?
Dar, daca pe rol este inca dosarul penal (apelul urmeaza a se judeca ),
atunci, penalul nu suspenda /intrerupe
prescrierea raspunderii patrimoniale a salariatilor ?
"Existenţa unui proces penal poate constitui un caz de întrerupere a cursului prescripţiei, însă cu condiţia ca acţiunea civilă să fi fost pornită în cadrul procesului penal şi să fi rămas nesolutionată."
(C.A. Bucureşti, s. a VII-a civ., confl. mun. şi asig. soc., dec. nr. 2363/R din 21 martie 2012, nepublicată)
Va multumesc foarte mult pentru ajutor !