avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vanzare cumparare cu sau fara clauza de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vanzare cumparare cu sau fara clauza de intretinere

Buna ziua, doresc sa aflu daca, contractul de vanzare cumparare poate fi atacat in instanta de catre cumnatul meu, celalalt fiu al socrilor, in cazul de fata potentiali vanzatori?
In cazul contractului cu clauza de intretinere am aflat ca poate fi atacat daca cumparatorul-adica eu si sotul meu, nu poate dovedi respectarea clauzelor de intretinere . Mai exact la ce ne referim cand spunem clauza de intretinere : atunci cand sunt bolnavi( dovedim spitalizarea ), cheltuieli cu intretinerea lor ( achitare facturi ) ?In cazul contractului de intretinere cine este de drept proprietarul ? Care este cea mai sigura forma de contract care poate fi cel mai greu de contestat ?
Contractul cu clauza poate fi atacat si de sotul supravietuitor -atunci cand clauza de intretinere este specificata pentru ambii soti sau nu conteaza, oricum il poate ataca ? Multumesc .
Buna ziua si multumesc pentru raspuns . Intradevar, acum pot spune ca am inteles cu adevarat care sunt implicatiile unui contract cu clauza de intretinere . O rugaminte as mai avea totusi : Contractul de vanzare cumparare nuda proprietate, cu clauza uzufruct viager este la fel de sigur ca un contract de vanzare cumparare ( transfer proprietate cu plata )?( Socrii ne vand noua, dar mai au un fiu si dorim sa evitam anumite neplaceri )
Care este perioada minina in cazul uzufructului viager ?
Daca am dispune de bani suficienti am fi optat pentru contract vanzare cumparare si punct, dar cum nu avem, cautam o solutie care sa ne protejeze pe viitor .
Astept raspunsul dumneavoastra .
Va multumesc anticipat .
Contractul de vanzare-cumparare presupune plata pretului .( pretul este de esenta contractului de vanzare-cumparare, nu de natura acestuia ).


In absenta pretului , actul poate fi calificat drept o donatie deghizata.


Asadar, este perfectat un act public, aparent, insa mincinos, care nu corespunde vointe autentice a partilor semnatare.

Exista un act ascuns, insa adevarat, care consfinteste manifestarea de vointa a partilor semnatare.


Actiunea in vederea constatarii simulatiei este una imprescriptibila, ea poate fi promovata oricand.


Contractul de intretinere este unul cu titlu oneros, prespune prestarea intretinerii de catre debirentier, conform clauzelor contractuale.

Nerespectarea obligatiei contractuale atrage sanctiunea rezolutiunii contractului de intretinere incheiat.


Sanctiunea rezolutiunii- cauza de ineficacitate aplicabila actului juridic - poate fi solicitata de partea contractanta care a suferit o vatamate, ori de catre succesorii acesteia.


Contractul de intretinere este prezumat a fi un act de donatie deghizata, in absenta intretinerii.


Actiunea in reductiune poate fi promovata de catre mostenitorii rezervatari .(clasa de succesori cuprinsa din descendenti, sot supravietuitor si parinti ).


Succes.
Ultima modificare: Luni, 9 Ianuarie 2017
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Contractul de vanzare-cumparare presupune plata pretului .( pretul este de esenta contractului de vanzare-cumparare, nu de natura acestuia ).


In absenta pretului , actul poate fi calificat drept o donatie deghizata.


Asadar, este perfectat un act public, aparent, insa mincinos, care nu corespunde vointe autentice a partilor semnatare.

Exista un act ascuns, insa adevarat, care consfinteste manifestarea de vointa a partilor semnatare.


Actiunea in vederea constatarii simulatiei este una imprescriptibila, ea poate fi promovata oricand.


Contractul de intretinere este unul cu titlu oneros, prespune prestarea intretinerii de catre debirentier, conform clauzelor contractuale.

Nerespectarea obligatiei contractuale atrage sanctiunea rezolutiunii contractului de intretinere incheiat.


Sanctiunea rezolutiunii- cauza de ineficacitate aplicabila actului juridic - poate fi solicitata de partea contractanta care a suferit o vatamate, ori de catre succesorii acesteia.


Contractul de intretinere este prezumat a fi un act de donatie deghizata, in absenta intretinerii.


Actiunea in reductiune poate fi promovata de catre mostenitorii rezervatari .(clasa de succesori cuprinsa din descendenti, sot supravietuitor si parinti ).


Succes.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Atacare contract vanzare cumparare cu clauza de intretinere delia.savin delia.savin Buna ziua mama a facut contract de VC cu clauza de intretinere pt sora mea in anul 2009 acum mama e foarte bolnava si sora NU se ocupa de ea si eu daca ... (vezi toată discuția)
Vanzare casa anonim_71 anonim_71 Proprietarul unei case la tara are dreptul sa vanda imobilul prin contract de vanzare-cumparare oricui chiar daca are mostenitori?Sau daca are doi copii si ... (vezi toată discuția)
Mostenire/donatie - care e pentru mine? CristianC2010 CristianC2010 Am o matusa (sora bunicului meu) si ar vrea sa imi lase un apartament in schimbul intretinerii ei (practic parintii mei o sa o intretina dar se va face pe ... (vezi toată discuția)