Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vreau sa-mi gasesc tatal pe care nu l-am cunoscut ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vreau sa-mi gasesc tatal pe care nu l-am cunoscut niciodata

cum pot studia arhiva unei fabrici care nu mai exista pentru a afla date despre tatal meu care lucra acolo? am 34 ani in prezent, deci este vorba despre o arhiva veche de 34 ani a unei fabrici din Bucuresti unde mama mea facea practica la scoala profesionala si tatal era angajatul fabricii. Care sunt pasii pe care ii pot urma? Mentionez ca nu-i port numele lui, ci al mamei. Am date partiale despre numele tatalui si adresa.
alexfelea, utilizator
Daca nu puteti demonstra prin certificatul de nastere ca persoana respectiva este tatal dvoastra nu veti primi nicio informatie din arhiva firmei chiar si in cazul in care aceasta ar mai exista in locatia de acum 34 de ani.
Nu ati fost recunoscut la nastere?
Nu a vrut sa ma recunoasca si nici mama nu a mai putut sa faca demersurile necesare pe cale legala care se faceau atunci, necesare pana in trei luni de la nastere. Totusi, ar exista vreo cale de a se face recunoasterea in prezent, prin vreo metoda medicala existenta?
Da, dar trebuie sa va gasiti tatal...si cum nu i stiti adresa , nume.....
Dacă aveți numele și prenumele și o veche adresa îl puteți găsi.
Arhiva fabricii ați putea să o găsiți la arhivele naționale.

De ce vreți sa îl găsiți?
Pentru a-i putea oferi reconciliere si iertare pentru ce s-a intamplat, daca se simte apasat in vreun fel si daca va vrea sa o primeasca. Viata se schimba si uneori ne pare rau, mai ales la batranete. Vreau sa-l iert pentru ca totusi datorita lui exist. Mama a murit, eu sunt realizat acum, am familia mea, nu am nevoie de nimic material decat sa ofer o impacare, daca o primeste, sa-mi fac datoria inaintea lui Dumnezeu.