Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vreau sa-mi gasesc tatal pe care nu l-am cunoscut ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vreau sa-mi gasesc tatal pe care nu l-am cunoscut niciodata

cum pot studia arhiva unei fabrici care nu mai exista pentru a afla date despre tatal meu care lucra acolo? am 34 ani in prezent, deci este vorba despre o arhiva veche de 34 ani a unei fabrici din Bucuresti unde mama mea facea practica la scoala profesionala si tatal era angajatul fabricii. Care sunt pasii pe care ii pot urma? Mentionez ca nu-i port numele lui, ci al mamei. Am date partiale despre numele tatalui si adresa.
alexfelea, utilizator
Majoritatea din oamenii care lucrau la Danubiana locuiau in colonie. Cautati persoane da varsta apropiata tatalui dvs si intrebati-i pur si simplu daca au lucrat acolo si alte amanunte. Multi au lucrat temporar, 1 an 2 si s-au retras in localitatile unde erau fabrici de anvelope (acolo faceau scoala de maistri sau doar specializare) - Caracal, Zalau, Ploiesti (Victoria).
cea mai frumoasa perioada din viata este cautarea.
Buna ziua,

Dupa ce vă veți identifica tatăl, puteți formula, dacă veți dori, potrivit art. 424 din Codul civil, acțiune în stabilirea paternităţii prin hotărâre judecătorească. Puteți solicita informații și la Direcțiile pentru Evidența Populației în baza comunicării datelor pe care le aveți menționând că interesul este formularea acțiunii în instanța. Aceste date le puteți solicita și de la angajator. În cazul în care vi se refuză comunicarea de informații, puteți solicita instanței să oblige persoanele juridice sau fizice să vă comunice informațiile solicitate.

O zi bună!
Vreau sa-mi caut tatal
Daca va permiteti incercati colaborarea cu o firma detectivi particulari sunt fosti lucratori pilitie,servicii care se ocupa cu acest gen de probleme.
Si Eu vreau sa gasesc tatal dar asta nu inseamna ca vreau sa il critico vreau doar sa il cunosc si atat