Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vreau sa-mi gasesc tatal pe care nu l-am cunoscut ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vreau sa-mi gasesc tatal pe care nu l-am cunoscut niciodata

cum pot studia arhiva unei fabrici care nu mai exista pentru a afla date despre tatal meu care lucra acolo? am 34 ani in prezent, deci este vorba despre o arhiva veche de 34 ani a unei fabrici din Bucuresti unde mama mea facea practica la scoala profesionala si tatal era angajatul fabricii. Care sunt pasii pe care ii pot urma? Mentionez ca nu-i port numele lui, ci al mamei. Am date partiale despre numele tatalui si adresa.
alexfelea, utilizator
sa lasam atunci un psiholog sa dezbata problema...noi ne am spus parerea ca profani.
Nici pe mine nu ma intereseaza sa relationez/convietuiesc cu tatal in prezent, insa toti suntem egali in fata lui Dumnezeu si daca putem face ceva sa ne iertam intre noi, atunci este bine sa facem. Eu vreau doar sa-mi fac datoria. El stia ca este tatal caci i-a trimis scrisoare mamei dupa cateva luni de la relatie in care arata ca se delimiteaza complet de orice obligatii cu privire la sarcina etc. Mama a suferit foarte mult dar viata a mers mai departe.
Cand ma doare maseaua ma duc la stomatolog, cand am de facut o rochie ma duc la croitor, cand doresc sa ma tund ma duc la coafeza si cand doresc un psiholog ma duc la....psiholog si nu la avocat sau popa sau notar sau judecator.
Romanilor, in general, le place sa creada ca se pricep la toate...de aceea cred ca ne merge atat de bine.

Chiar va rog sa reveniti sa ne spuneti daca va intalniti cu tatal dvs, daca aceasta intalnire a avut rezultatul scontat . Succes!
ContSters338589, utilizator
Nu am alte date, mama a venit din jud Vaslui in capitala sa faca scoala profesionala dupa cele 10 clase, nu a stat mult, vreo cateva luni sau un an dupa care a ramas insarcinata, tipul s-a retras din relatie, nu a mai cautat-o, nu l-a interesat, stia de sarcina, asa erau vremurile cu politica demografica si s-a temut poate, mama a plecat inapoi in judetul de origine unde a ignorat detaliile (a fost un pic naiva, avea 18 ani)si s-a cufundat in suferinta. Apoi am aparut eu si am umplut casa cu bucurie. Am fost crescut de mama, matusa si bunica, care m-au educat. N-a avut cine s-o ajute sa faca alte demersuri legale. Nici in prezent nu stiu de unde sa pornesc cu aceste demersuri. Va multumesc tuturor pentru opinii!
Va dorim succes! Daca asta va doriti cu ardoare veti reusi! Cine vrea..poate. Pacat insa ca nu s-a aplicat acest lucru si in cazul tatalui dvs.Poate a fost mai bine asa! D zeu le potriveste pe toate si chiar daca nu vedem noi sensul imediat, mai tarziu judecam altfel.