avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2003 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vreau sa-mi gasesc tatal pe care nu l-am cunoscut ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vreau sa-mi gasesc tatal pe care nu l-am cunoscut niciodata

cum pot studia arhiva unei fabrici care nu mai exista pentru a afla date despre tatal meu care lucra acolo? am 34 ani in prezent, deci este vorba despre o arhiva veche de 34 ani a unei fabrici din Bucuresti unde mama mea facea practica la scoala profesionala si tatal era angajatul fabricii. Care sunt pasii pe care ii pot urma? Mentionez ca nu-i port numele lui, ci al mamei. Am date partiale despre numele tatalui si adresa.
Ultima modificare: Marți, 12 Iulie 2016
alexfelea, utilizator
Din moment ce nu v-a cautat pana acum inseamna ca nu doreste sa va cunoasca...puneti carul inaintea boilor.
Nu neaparat. Poate v-a cautat si nu v-a gasit, poate se teme acum de ce a facut. Nu stiti ce s-a intamplat atunci.
Macar o sa il aveti in fata ochilor chiar daca nu v-a fost parinte. In loc sa va imaginati cum este, o sa stiti sigur.
El pe dvs va putea gasi usor. Daca nu v-a cautat 34 de ani inseamna ca nu-l interesati. Nu prea vad ce iertare sa-i acordati dvs. El e cel care ar trebui iertat. Daca merita ....
Joha a scris:

Din moment ce nu v-a cautat pana acum inseamna ca nu doreste sa va cunoasca...puneti carul inaintea boilor.


Pentru a judeca pe cineva trebuie sa cunoști toate circumstanțele.
Nu poate fi judecata o persoana fără a se cunoaște situația care a generat efectul.
Nu se judeca niciodată efectul fără a se cunoaște cauza.

Este adevărat ca putea sa va caute dar scopul dvs. este nobil.

Cel mai simplu ar fi sa apelați la detectiv particular dacă nu va descurcați la investigații private.
Asa va fi găsit sigur.

Dacă nu va descurcați aveți aceasta varianta în extremis și e posibil sa nu va coste mult.
indiferent de circumstante un parinte ramane parinte! Asta daca vrea! in 34 de ani circumstantele se pot schimba de la un minut la altul...sa nu facem calcule....indiferent de circumstante timpul este foarte indelungat si dezinteresul parintelui vadit....
Niciodata sa nu zici niciodata...insa cred ca efortul userului e prea mare pentru un om....cu un suflet atat de mic....parerea mea....si nu numai.....

Alte discuții în legătură

Informatii persoana - cum imi gasesc tatal pentru a-l actiona in judecata pentru neglijenta Asparagus Asparagus Buna ziua. As vrea sa stiu cum pot sa contactez un membru al familie (tata). Am pierdul legatura cu el de acum 20 de ani; eu aveam 4 ani. Si as vrea sa ... (vezi toată discuția)
Daune morale de la mama naturala Ionut1083 Ionut1083 Buna seara. Am nevoie de putin ajutor intr-o problema pe care o am cu mama mea naturala. Eu m-am nascut in 1983 si am fost, dupa cateva luni, lasat la o casa ... (vezi toată discuția)
Caut copil dat spre adoptie andreicostin andreicostin Buna seara! In 1981 am dat spre adoptie in Franta copilul pe care incerc sa-l gasesc. Desi nu sunt foarte sigur, adresa era Val de Marne, rue Kleber, nu-mi ... (vezi toată discuția)