avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Refuzul minorului de a se intoarce la domiciliu dupa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Refuzul minorului de a se intoarce la domiciliu dupa terminarea programului de vizita

Buna seara! Am si eu cateva intrebari: Ce sa fac daca copilul meu ,dupa ce s-a dus in vacanta la tatal lui in Anglia nu vrea sa se mai intoarca la mine la finalul programului de vizitare stabilit de instanta?Prin hotararea de divort s-a stabilit domiciliul minorului la mine,dar are 1 luna de vacanta la tatal lui.Ce sa fac daca fostul meu sot nu mi-l aduce inapoi?Am cum sa execut silit pe fostul meu sot daca acesta lucreaza in Anglia si nu in Romania?Am cum sa procedez pentru deportarea acestuia in Romania pentru a-mi recupera copilul?Am cum sa intentez proces fostului sot pentru rapire de minori chiar daca minorul vrea sa ramana la el?La divort s-a stabilit custodie comuna asupra copilului.Precizez faptul ca minorul are 11 ani si doreste sa ramana la tatal lui in Anglia.Ce sa fac?Cum imi iau copilul inapoi?
Puteți încerca o plângere penala dar îmi vine greu sa cred ca va fi condamnat penal.
Dacă copilul un vrea nu îl poate lua cu forța și sa îl facă colet în avion.


El poate deschide un proces prin care sa obțină copilul în custodia lui dacă e deștept.
Copilul va fi ascultat de instanta.
Doamna Maria, cum, vreti sa bagati copilul in sac si sa-l predati mamei daca acesta nu doreste sa se intoarca?
De ce daca vrea sa ramana la tata, inseamna ca a fost ametit cu prostii si daca vrea sa ramana la mama inseamna ca a fost abuzat de tata?
Zic si eu, asa....
Doamna, daca copilului ii este mai bine la tata, vrea la tata, de ce nu il lasati acolo?
Ca doar de asta se lupta doamnele aici pe forum, sa fie respectat dreptul copilului de a alege.......si a ales, il prefer pe tata.
Ati spus singura ca e mai atasat de tata.
Discutati cu acesta, ajungeti la o intelegere, obtineti program de vizita.
Chit ca recuperati minorul, daca tatal deschide actiune si acesta spune in instant ca vrea sa stea cu tatal....va sta cu tatal. Pierdeti doar timp si multa afectiune asa.

Diana_Munteanu a scris:

Copilul e foarte atasat de tatal lui si vrea sa faca scoala in Anglia,ii place acolo mai mult decat in Romania.La audiere a spus ca vrea sa stea cu el... Daca ii intentez fostului sot un proces penal in Romania pentru nerespectarea programului de vizitare,va fi deportat oare de autoritatile britanice in Romania si judecat?Voi putea atunci sa-mi recuperez copilul?Chiar daca as castiga un proces de executare silita contra lui,cum il execut silit daca el lucreaza acolo?


De ce vreti sa faceti asta?
Vreau sa-mi recuperez copilul.E copilul meu! Conform hotararii judecatoresti ,fostul sot trebuie sa-mi inapoieze copilul la sfarsitul programului de vizitare.Tocmai aceasta e intrebarea mea: Cum il oblig pe fostul sot sa-mi inapoieze copilul,sa respecte hotararea judecatoreasca,chiar daca baietelul nu vrea?Il pot lua oare autoritatile cu forta pe copil sa mi-l aduca inapoi daca intentez fostului meu sot proces pentru rapire/retinerea minorului?Am vazut pe net ca s-ar putea face si ceva Titlu executoriu european,adica sa il execut silit si sa fie amendat pe zi chiar daca lucreaza in Anglia,pana cand imi aduce copilul inapoi.Iar la procesul pentru stabilire domiciliu minor,intentat mie de catre fostul sot,daca copilul a spus la audieri ca vrea sa ramana cu el,inseamna ca va ramane cu el?Conteaza chiar atat de mult ce vrea copilul?Stiam ca copilul trebuie sa ramana la mama,nu?Unde e interesul superior al mamei???
Diana_Munteanu a scris:

Stiam ca copilul trebuie sa ramana la mama,nu?Unde e interesul superior al mamei???

Știți un mare neadevăr. Unde ați auzit de așa ceva, că trebuie să rămână la mamă copilul?
Părinții sunt egali, nu există nici o diferență între tată și mamă.

Interesul superior al mamei`?! NU EXISTĂ așa ceva.
NU există nici interesul superior al mamei, și nici interesul superior al tatălui.

Există numai interesul superior al copilului(niciodată al mamei) și atât, iar acest interes este ca minorul după ce împlinește 10 ani, are dreptul să aleagă la care dintre părinți dorește să locuiască. Bineînțeles că instanța are ultimul cuvânt, nu copilul, dar copilul este întrebat.

Alte discuții în legătură

Custodie comună cu domiciliul la mine: fetița nu mai vrea să vină acasă, vrea să plece cu tatăl în anglia, ce mă sfătuiți? Crăciun Georgiana Crăciun Georgiana Bună seara,am o fetita de 13 ani,am divorțat de tatăl ei acum 4 ani,avem custodie comuna cu domiciliul la mama,fostul soț locuiește în Anglia,în ultimul ... (vezi toată discuția)
Minori si familie raluca_barbulescu raluca_barbulescu Buna ziua! Sunt despartita de 3 ani, am 2 copii de 4 ani si resp 8 ani. Copiii nu au fost vizitati de tatal lor de 2 ani. Acum prin programul de vizita ... (vezi toată discuția)
Am program de vizită, dar copilul îmi spune în mod constant că nu vrea să mă vadă iar tatăl nu colaborează cu mine în acest sens. cum pot rezolva situația? mihaela cr mihaela cr Ma numesc Mihaela, din iunie 2018 am divortat de sotul meu. In urma unei negocieri cu avocatii amandurora am cazut de acord ca minorul sa ramana la ... (vezi toată discuția)