avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Refuzul minorului de a se intoarce la domiciliu dupa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Refuzul minorului de a se intoarce la domiciliu dupa terminarea programului de vizita

Buna seara! Am si eu cateva intrebari: Ce sa fac daca copilul meu ,dupa ce s-a dus in vacanta la tatal lui in Anglia nu vrea sa se mai intoarca la mine la finalul programului de vizitare stabilit de instanta?Prin hotararea de divort s-a stabilit domiciliul minorului la mine,dar are 1 luna de vacanta la tatal lui.Ce sa fac daca fostul meu sot nu mi-l aduce inapoi?Am cum sa execut silit pe fostul meu sot daca acesta lucreaza in Anglia si nu in Romania?Am cum sa procedez pentru deportarea acestuia in Romania pentru a-mi recupera copilul?Am cum sa intentez proces fostului sot pentru rapire de minori chiar daca minorul vrea sa ramana la el?La divort s-a stabilit custodie comuna asupra copilului.Precizez faptul ca minorul are 11 ani si doreste sa ramana la tatal lui in Anglia.Ce sa fac?Cum imi iau copilul inapoi?
Dacă copilul nu vrea nu se va putea executa hotărârea.
Nu am avut niciun caz cu Anglia dar nu cred ca se poate lua cu forța copilu de executor.

Consultați un avocat englez ca sa aflati dacă pate fi luat cu forța copilul.
Gândiți-vă ca în avion poate face urat și sa nu poate fi transportat în România.

Sfatul meu este sa mergeți personal in Anglia și sa vedeți exact cum se prezenta situația după ce vorbiți cu copilul.

Puteți obține acele daune pe zi dacă începeți executarea silita dar dreptul lor poate da întâietate copilului și sa nu va acorde.
nu am remarcat ca Anglia sa aibă probleme laCedo pe altfel de probleme.

Încercați sa deschideți un topic și la secțiunea CEDO cu privire la executarea silita în Marea Britanie.
Ultima modificare: Vineri, 15 Iulie 2016
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Diana_Munteanu a scris:

Vreau sa-mi recuperez copilul.E copilul meu!

E in aceeasi masura si copilul tatalui. Deci nu prea aveti cum sa castigati cu astfel de argumente. Nu e un obiect, e o persoana. Una separata de dvs, fata de care aveti responsabilitati.
Va trebuie argumente ca ii e mai bine copilului aici decat acolo. Si (din ce ati expus pana acum) nu prea aveti.
Conform Regulamentului European 2201/2003 si Conventia de la Haga din 1980 puteti face plangere penala pentru "sustragere minor" deoarece nu v-a fost adus conform programului de vizita. Aceasta din punct de vedere strict procedura juridica..dar...acesta este inceputul..intr-adevar daca minorul nu doreste sa stea cu dv aveti o mare problema. Chiar daca (putin probabil) veti avea castig de cauza printr-o sentinta (teoretic este o procedura de urgenta, practic...) executarea sentintei va fi o problema..Din experienta mea in materie sentinta o veti obtine dar reimpatrierea minorului conform Conventiei de la Haga din 1980 va fi de lunga durata timp in care minorul va ramane unde este..deci in Anglia..Argumentele dv sunt ..destul de slabute.. faptul ca sunteti mama nu are nici o importanta. Conform aceluiasi Regulament European parintii au aceleasi drepturi, iar faptul ca minorul "este mai atasat de tata" si deci nu doreste sa stea cu dv. va ridica mari semne de intrebare oricarei instante. Incercati sa mergeti in Anglia sa discutati cu copilul si sa va straduiti sa intelegeti de ce nu va vrea..Un motiv poate fi..E o situatie delicata iar argumentatia "ca asa considerati dv" nu este acceptabila. Un alt argument in defavoarea dv. este faptul ca pe rol se afla un proces de stabilire a domiciliului minorului la tata deci..iarasi va fi ascultat si va spune acelasi lucru presupun...Solutia nu este forta ci convingerea..faptul ca minorul nu doreste sa vorbeasca cu dv nici la telefon ar trebui sa va dea de gandit.. ca adult ,probabil la refuzul lui de a se intoarce ati procedat intr-o maniera nedelicata. Incercati sa mergeti in Anglia si sa discutati cu copilul.
Poate câștiga pe răpire internațională dar problema executării silite este esențială.
Ar putea sa pună in executare și hotărârea românească.
Variante juridice are dar problema executării silite o omoara deoarece dacă nu vrea minorul nu îl poate lua cu forța.

Practic acest lucru ar trebui sa îl discute cu un avocat englez sau cu un executor din UK.
Înseamnă și sa meargă în Anglia în prealabil ca nu poate lua copilul altfel.
Nu îl ia executorul pe minor și îl face colet pe avion.

Trebuie sa se informeze foarte bine deoarece este un demers foarte costisitor și poate sa nu atinga rezulatul scontat.
Ultima modificare: Vineri, 15 Iulie 2016
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Custodie comună cu domiciliul la mine: fetița nu mai vrea să vină acasă, vrea să plece cu tatăl în anglia, ce mă sfătuiți? Crăciun Georgiana Crăciun Georgiana Bună seara,am o fetita de 13 ani,am divorțat de tatăl ei acum 4 ani,avem custodie comuna cu domiciliul la mama,fostul soț locuiește în Anglia,în ultimul ... (vezi toată discuția)
Minori si familie raluca_barbulescu raluca_barbulescu Buna ziua! Sunt despartita de 3 ani, am 2 copii de 4 ani si resp 8 ani. Copiii nu au fost vizitati de tatal lor de 2 ani. Acum prin programul de vizita ... (vezi toată discuția)
Am program de vizită, dar copilul îmi spune în mod constant că nu vrea să mă vadă iar tatăl nu colaborează cu mine în acest sens. cum pot rezolva situația? mihaela cr mihaela cr Ma numesc Mihaela, din iunie 2018 am divortat de sotul meu. In urma unei negocieri cu avocatii amandurora am cazut de acord ca minorul sa ramana la ... (vezi toată discuția)