Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Indreptare de urgenta eroare materiala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Indreptare de urgenta eroare materiala

M-ar interesa sa stiu daca exista vreo modalitate de indreptare a erorii materiale in regim de urgenta . Este vorba de prenumele paratului care apare in 2 sentinte (Tribunal si Judecatorie), investite deja cu formula executorie , cu numele de Nicolae in loc de Niculaie . Am descoperit aceasta eroare abia cand am dus dosarul la executor, iar acesta a obtinut o copie dupa actul de proprietate al unui imobil (proprietatea paratului) care va face obiectul executarii silite. Data fiind eroarea materiala descrisa mai sus, exista vreo modalitate de a impiedica instrainarea acestui imobil inainte de corectarea erorii materiale si obtinerea incuvintarii executarii silite? Exista vreo modalitate de a obtine corectarea erorii materiale in regim de urgenta?

Va multumesc
Buna seara.
Erorile de indreptare cu privire la nume ,prenume se pot face la cerere sau din oficiu printr-o incheiere data in camera de consiliu.Dar sa stiiti ca cererea de indreptare materiala este supusa acelorasi cai de atac ca si hotararile in legatura ca care s-a solicitat indreptarea.(art.281.3(1)).Daca paratul face recuers in anulare si vedeti ca trece timpul art.581-ordonanta presedintiala.
Succes !
Buna ! iertati-ma daca nu postez unde trebuie.....am si eu nevoie de putin ajutor... familia mea are o casa cumparata in anul 2003.De unde ,de ne-unde ,in contractul de vanzare-cumparare al casei apare " casa din paianta ".In contractul de vanzare -cumparare dintre fostul proprietar si proprietarul dinaintea acestuia nu se stipula de niciun fel din ce este construita casa .De unde a aparut la noi expresia "casa din paianta " si cum trebuie sa procedam pentru a indrepta aceasta situatie?( casa fiind cu certitudine din caramida ) .Va multumesc !
camib a scris:

M-ar interesa sa stiu daca exista vreo modalitate de indreptare a erorii materiale in regim de urgenta . Este vorba de prenumele paratului care apare in 2 sentinte (Tribunal si Judecatorie), investite deja cu formula executorie , cu numele de Nicolae in loc de Niculaie . Am descoperit aceasta eroare abia cand am dus dosarul la executor, iar acesta a obtinut o copie dupa actul de proprietate al unui imobil (proprietatea paratului) care va face obiectul executarii silite. Data fiind eroarea materiala descrisa mai sus, exista vreo modalitate de a impiedica instrainarea acestui imobil inainte de corectarea erorii materiale si obtinerea incuvintarii executarii silite? Exista vreo modalitate de a obtine corectarea erorii materiale in regim de urgenta?

Va multumesc

Cererea de indreptare a erorii materiale se solutioneaza in camera de consiliu, citarea partilor avand loc numai daca instanta considera aceasta ca fiind necesara. In cazul dvs., probabil se vor cita, instanta urmand sa verifice actul de identitate al paratului indicat in hotararea pe care doriti sa o executati. Procedura este rapida.
cora_g a scris:

Buna ! iertati-ma daca nu postez unde trebuie.....am si eu nevoie de putin ajutor... familia mea are o casa cumparata in anul 2003.De unde ,de ne-unde ,in contractul de vanzare-cumparare al casei apare " casa din paianta ".In contractul de vanzare -cumparare dintre fostul proprietar si proprietarul dinaintea acestuia nu se stipula de niciun fel din ce este construita casa .De unde a aparut la noi expresia "casa din paianta " si cum trebuie sa procedam pentru a indrepta aceasta situatie?( casa fiind cu certitudine din caramida ) .Va multumesc !

Notarul care a intocmit actul de vanzare cumparare va efectua si indreptarea erorilor din contract, mergeti la el. La unele birouri notariale se obisnuieste sa se editeze un contract existent in computer, inlocuind datele contractantilor si identificarea imobilului. Poate din aceasta cauza in actul dvs. a ramas o mentiune privitoare la imobil dintr-un alt contract.