Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj

Buna ziua.

In urma cu 4 ani am plecat din casa ( cu copilul care atunci avea 6 ani) pentru ca deja eram divortati de 1-2 luni si el continua cu certuri batai...etc.Am plecat la parinti pentru a scoate copilul dintr-un astfel de mediu.Daca vreau sa fac partaj intra in calcul si actuala prietena ( sotie ) cu care sta cam de cand am parasit eu locuinta?.
Am inteles ca daca am parasit locuinta si a trecut ceva vreme nu pot beneficia de nimic in urma partajului.

:((
Casa a fost achizitionata in timpul casatoriei si suntem amandoi proprietari
Aveti dreptul la bunurile dobandite in timpul casatoriei. Actuala prietena/sotie nu are nicio treaba cu privire la imparteala judiciara ce se va face intre dvs si sotul dvs. Nu conteaza timpul scurs.
Marian Bucur, Avocat
Daca, casa a fost dobandita in timpul casatoriei ,suntati amandoi proprietari si aveti teoretic fiecare dreptul la 1/2, daca vreunul din soti nu dovedeste ca a avut o contributie mai mare.
danpopescu2011 a scris:

Daca, casa a fost dobandita in timpul casatoriei ,suntati amandoi proprietari si aveti teoretic fiecare dreptul la 1/2, daca vreunul din soti nu dovedeste ca a avut o contributie mai mare.

Multumesc, dar la cat e rea este lumea in ziua de azi sigur poti sa rezolvi cu cativa martori. :(
Daca solicit dreptul meu si dovedesc ca am avut venituri pe toata perioada casatoriei nu este mai bine decat daca as cere ca locuinta sa fie impartita in mod egal ?
av_stagiar2014 a scris:

Aveti dreptul la bunurile dobandite in timpul casatoriei. Actuala prietena/sotie nu are nicio treaba cu privire la imparteala judiciara ce se va face intre dvs si sotul dvs. Nu conteaza timpul scurs.

multumesc :)
MCristina75 a scris:

danpopescu2011 a scris:

Daca, casa a fost dobandita in timpul casatoriei ,suntati amandoi proprietari si aveti teoretic fiecare dreptul la 1/2, daca vreunul din soti nu dovedeste ca a avut o contributie mai mare.

Multumesc, dar la cat e rea este lumea in ziua de azi sigur poti sa rezolvi cu cativa martori. :(
Daca solicit dreptul meu si dovedesc ca am avut venituri pe toata perioada casatoriei nu este mai bine decat daca as cere ca locuinta sa fie impartita in mod egal ?

nu se rezolva cu martori. Se prezuma ca ati avut contributie egala. Daca nu doriti dvs ca ati avut o contributie mai mare, ii va reveni dumnealui sarcina de a proba ca a avut o contributie mai mare.