avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj

Buna ziua.

In urma cu 4 ani am plecat din casa ( cu copilul care atunci avea 6 ani) pentru ca deja eram divortati de 1-2 luni si el continua cu certuri batai...etc.Am plecat la parinti pentru a scoate copilul dintr-un astfel de mediu.Daca vreau sa fac partaj intra in calcul si actuala prietena ( sotie ) cu care sta cam de cand am parasit eu locuinta?.
Am inteles ca daca am parasit locuinta si a trecut ceva vreme nu pot beneficia de nimic in urma partajului.

:((
Casa a fost achizitionata in timpul casatoriei si suntem amandoi proprietari
Cel mai recent răspuns: Marian Bucur , Avocat 21:38, 13 Iulie 2016
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Aveti dreptul la bunurile dobandite in timpul casatoriei. Actuala prietena/sotie nu are nicio treaba cu privire la imparteala judiciara ce se va face intre dvs si sotul dvs. Nu conteaza timpul scurs.
Ultima modificare: Miercuri, 13 Iulie 2016
Marian Bucur, Avocat
Daca, casa a fost dobandita in timpul casatoriei ,suntati amandoi proprietari si aveti teoretic fiecare dreptul la 1/2, daca vreunul din soti nu dovedeste ca a avut o contributie mai mare.
danpopescu2011 a scris:

Daca, casa a fost dobandita in timpul casatoriei ,suntati amandoi proprietari si aveti teoretic fiecare dreptul la 1/2, daca vreunul din soti nu dovedeste ca a avut o contributie mai mare.


Multumesc, dar la cat e rea este lumea in ziua de azi sigur poti sa rezolvi cu cativa martori. :(
Daca solicit dreptul meu si dovedesc ca am avut venituri pe toata perioada casatoriei nu este mai bine decat daca as cere ca locuinta sa fie impartita in mod egal ?
av_stagiar2014 a scris:

Aveti dreptul la bunurile dobandite in timpul casatoriei. Actuala prietena/sotie nu are nicio treaba cu privire la imparteala judiciara ce se va face intre dvs si sotul dvs. Nu conteaza timpul scurs.


multumesc :)
MCristina75 a scris:

danpopescu2011 a scris:

Daca, casa a fost dobandita in timpul casatoriei ,suntati amandoi proprietari si aveti teoretic fiecare dreptul la 1/2, daca vreunul din soti nu dovedeste ca a avut o contributie mai mare.


Multumesc, dar la cat e rea este lumea in ziua de azi sigur poti sa rezolvi cu cativa martori. :(
Daca solicit dreptul meu si dovedesc ca am avut venituri pe toata perioada casatoriei nu este mai bine decat daca as cere ca locuinta sa fie impartita in mod egal ?



nu se rezolva cu martori. Se prezuma ca ati avut contributie egala. Daca nu doriti dvs ca ati avut o contributie mai mare, ii va reveni dumnealui sarcina de a proba ca a avut o contributie mai mare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort si partaj ariadna661 ariadna661 Buna ziua. Parintii mei detin in comun un apartament in Buc, o casa la tara si o masina, toate dobandite in timpul casatoriei. Precizez ca sunt casatoriti ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, parintii mei vor sa divorteze, ei avand si cateva ... albinutz27 albinutz27 Buna ziua, parintii mei vor sa divorteze, ei avand si cateva proprietati comune (amandoi sunt proprietari). Vroiam sa intreb care este procedura de divort si ... (vezi toată discuția)
Sotul meu a parasit domiciliul MURESAN CLAUDIU MURESAN CLAUDIU buna seara. ma numesc Livia Moldovan. in urma cu un an, sotul meu m-a parasit, parasind si domiciliul, mutandu-se impreuna cu o alta femeie. nu avem copii, iar ... (vezi toată discuția)