Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Dosar vatamare corporala si daune morale
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Dosar vatamare corporala si daune morale

In calitate de mama a unui minor am depus la asiguratorul CITY un dosar de dauna pentru vatamare corporala si daune morale in data de 6.07.2016.Mentionez ca masina avea polita RCA ,dar vinovatul care conducea era altul(sotul meu) decat proprietarul masinii.(mama mea)Este dosar penal deschis pe numele lui in curs de solutionare.Copilul era in masina si a suferit vatamari corporale necesitand spitalizare si avand pe certificatul medico-legal 15 -20 zile de ingrijiri medicale.Eu am platit spitalizarea copilului ca sa nu ne dea in judecata spitalul.Cand am depus dosarul ,agentul respectiv a trecut pe o nota de constatare a avariilor doar cheltuielile de spitalizare.I-am spus ca cer si daune morale si mi-a recomandat sa sun la call center.Am sunat de vreo 3 ori si mi-au spus ca este in curs de solutionare si ma vor contacta.
Care este procedura?Astept in continuare sa ma sune cu o oferta cu daune morale sau e nevoie de un proces?Contra cui?
iuly_12, utilizator
Daca spitalul va dadea in judecata nu ati fi platit din bugetul propriu, ati fi chemat in garantie asiguratorul RCA.
Nu mai sunati, depuneti o cerere scrisa cu nr de inregistrare in care solicitati stadiul dosarului. Sunt obligati sa va raspunda in scris si nu verbal. Le atrageti atentia ca veti sesiza ASF, nu ca s-ar speria de sesizare dar o pot lua in considerare.
Multumesc!Voi face cerere.Daca dosarul e depus pe 6.07.2016 ,pana la ce data trebuie solutionat de cei de la CITY?Cat trebuie sa astept?

- Asiguratorul RCA are obligația de a efectua plata dosarelor de daună, în maxim 10 zile de la data depunerii ultimului document necesar stabilirii răspunderii și cuantificării daunei.
- Dacă asigurătorul RCA are suspiciuni întemeiate cu privire la modul de producere a accidentului, are obligația de a comunica în scris asiguratului și păgubitului, în termen de 10 zile de la data avizării daunei, intenția de a desfășura investigații. Aceste investigații nu pot dura mai mult de 3 luni de la data avizării daunei. -

[ link extern ]
Va multumesc frumos!
Societatile de asigurare platesc dauna morala in cuantumul stabilit printr-o hotarare judecatoreasca.