Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

Din prima casatorie am o fata pentru care platesc pensie alimentara,din prezenta casatorie am doua fetite.As dori sa stiu cum se calculeaza pensia pentru copilul din casatoria anterioara tinind cont ca acum am un salariu brut de 1500 ron urmand ca de luna urmatoare sa intru in concediu pentru cresterea copilului
multumesc
Plafonul maximal , pentru un copil , daca nu mai exista si altii in intretinerea dumneavoastra , poate atinge 1/6 din veniturile dumneavoastra ce prezinta o continuitate in timp .
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Veniturile avute in vedere la stabilirea pensiei de intretinere sunt cele nete, nu cele brute. Cand intretinerea este datorata pentru trei copii, ea se stabileste pana la 1/2 din venituri pentru toti cei trei copii.