Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ordonanta 20/2016
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ordonanta 20/2016

buna ziua,
va rog sa imi spuneti daca OUG20/2016 are aplicabilitate si daca sporul de doctorat, cf art. I, pct. 1 alin. 8, se poate acorda si celor din institutiile de cultura sau doar celor din sanatate si invatamant?
Ordonanta 20 este atacata la Curtea Constitutionala? Eu stiam ca in cazul proiectului de lege Pl-x nr. 707/2015 (Propunere legislativă pentru completarea Legii-cadru nr.284/2010 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice) a fost depusa o sesizare de neconstitutionalitate.

Oricum, asteptam normele de aplicare, deocamdata e o nebuloasa totala, cel putin cu sporul de doctorat. Caz real, functionarii publici angajati la Institutul National de Statistica, doctori in geografia populatiei, sociologie sau informatica primesc suma compensatorie sau nu? E drept, domeniul in care lucreaza e statistica, dar domeniile in care s-au obtinut titlurile sunt prin excelenta interdisciplinare, au mare tangenta cu activitatea statistica, iar rezultatele muncii doctorale sunt aplicate (cel putin in parte) in activitatea zilnica.
godard85 a scris:

.... Eu stiam ca in cazul proiectului de lege Pl-x nr. 707/2015 (Propunere legislativă pentru completarea Legii-cadru nr.284/2010 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice) a fost depusa o sesizare de neconstitutionalitate.
.....

In 08.07.2016 a fost formulată de Guvernul României sesizarea de neconstituţionalitate.

Proiectul a fost adoptat de ambela Camere.

godard85 a scris:

Ordonanta 20 este atacata la Curtea Constitutionala? Eu stiam ca in cazul proiectului de lege Pl-x nr. 707/2015 (Propunere legislativă pentru completarea Legii-cadru nr.284/2010 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice) a fost depusa o sesizare de neconstitutionalitate.

Oricum, asteptam normele de aplicare, deocamdata e o nebuloasa totala, cel putin cu sporul de doctorat. Caz real, functionarii publici angajati la Institutul National de Statistica, doctori in geografia populatiei, sociologie sau informatica primesc suma compensatorie sau nu? E drept, domeniul in care lucreaza e statistica, dar domeniile in care s-au obtinut titlurile sunt prin excelenta interdisciplinare, au mare tangenta cu activitatea statistica, iar rezultatele muncii doctorale sunt aplicate (cel putin in parte) in activitatea zilnica.

1. Da,aveti dreptate,nu Ordonanta 20/2016 este atacata la Curte! Vezi:
[ link extern ]
Este vorba despre sesizarea Guvernului Romaniei in vederea exercitarii controlului prealabil de constitutionalitate a dispozitiilor Legii 707pt completarea Legii 284/2010,art 19*1,deoarece s-a constatat ca se reglementeaza un aspect deja reglementat de un act normativ in vigoare ,respectiv OUG 57/2015,referitor la sporul de doctorat.(unul dintre aspecte sesizate )
In concluzie,OUG 57/2015,asa dupa cum a fost modificat prin OUG 20/2016 este valabila si aplicabila la ora actuala!

2 Sporul de doctorat are o "istorie" :).... initial se acorda acel spor de 15% pt cei ce detineau titlul de doctor si isi desfasurau axctivitatea in domeniul in care era obtinut acest titlu,asta pana la reducerile salariale din 2009,cand s-a spus ca sporurile acordate in sist de stat sunt prea consistente si s-au redus,o parte dintre ele,o parte s-au introdus in salariul de baza sub forma unei sume compensatorii (asa s-a intamplat si cu sporul de doctorat)
Dar,pt cei incadrati ulterior,cum sporul de doctorat nu se mai acorda,nici suma compensatorie nu mai era introdusa in sal de baza,astfel s-au creat discordante intre angajatii care detineau titlul si li se platea acest spor,avandu-l introdus in sal de baza si ceilalti nou angajati care desi lucrau in aceleasi conditii,nu mai primeau acest drept.
Acum, prin OUG 57/2015, se vrea a se face o indreptare a inechitatii,textul de lege precizand in clar acest aspect.
Asadar,daca la dvs exista colegi care au primit acest spor ,ceilalti colegi in aceleasi conditii vor primi sporul (daca au titlul doctoral cu aceleasi specializari cu cele indicate de catre dvs si primesc sporul) Dar,asa dupa cum precizati,trebuie sa asteptam si normele de aplicare pt clarificare ,ceea ce va hotari Curtea nu va afecta oricum prevederea actuala ....
Precizări de la Ministerul Sănătății referitoare la aplicarea prevederilor din OUG 20 (citite pe pagina de facebook Federația Sanitas din România). Le citez aici doar pe cele privitoare la sporul de doctorat.

”Din textul de lege rezultă existența următoarelor condiții pe care trebuie să le îndeplinească o persoană pentru acordarea, începând cu luna august 2016, a sumei compensatorii aferente titlului științific de doctor, respectiv:
- să dețină titlul științific de doctor
- să își desfășoare activitatea în domeniul în care a obținut acest titlu
- să nu beneficieze de suma compensatorie aferentă acestui titlu
- să existe în instituția sau autoritatea publică respectivă sau, după caz, într-o instituție sau autoritate publică similară, o funcție similară în plată cu același grad/treaptă profesională și gradație al cărui salariu de bază să cuprindă și suma compensatorie aferentă titlului șiințific de doctor, inclusă în anul 2010 în acesta. ”

Să presupunem că un funcționar public consilier asistent a obținut titul în 2009, i-a fost inclusă suma compensatorie în salariu, ulterior promovând în grad principal și/sau superior. Practic e imposibil ca în momentul de față să mai existe asistenți cu spor de doctorat inclus, e o simplă constatare...cronologică. Deși în instituția în care lucrez există angajați ce primesc această compensație tranzitorie (consilieri superiori), eu și alții ca mine (consilieri asistenți) nu avem dreptul la ea, trebuind să mai așteptăm încă vreo 4-5 ani de-acum încolo, să ajungem la nivelul celor cu funcție similară în plată. Deci o ordonanță care și-a propus să aducă un pic de ordine în salarizare (măcar în cadrul aceleași instituții), de fapt augmentează ecarturile salariale și stârnește o nemulțumire și mai mare între colegi.
godard85 a scris:

Să presupunem că un funcționar public consilier asistent a obținut titul în 2009, i-a fost inclusă suma compensatorie în salariu, ulterior promovând în grad principal și/sau superior. Practic e imposibil ca în momentul de față să mai existe asistenți cu spor de doctorat inclus, e o simplă constatare...cronologică. Deși în instituția în care lucrez există angajați ce primesc această compensație tranzitorie (consilieri superiori), eu și alții ca mine (consilieri asistenți) nu avem dreptul la ea, trebuind să mai așteptăm încă vreo 4-5 ani de-acum încolo, să ajungem la nivelul celor cu funcție similară în plată.

Cititi cu atentie va rog ceea ce chiar dvs ati postat cf sursei citate:

....
"- să existe în instituția sau autoritatea publică respectivă sau, după caz, într-o instituție sau autoritate publică similară, o funcție similară în plată cu același grad/treaptă profesională și gradație al cărui salariu de bază să cuprindă și suma compensatorie aferentă titlului șiințific de doctor, inclusă în anul 2010 în acesta."

Asadar,daca nu exista indeplinita in unitatea dvs conditia.se apeleaza la o institutie similara care are in plata o functie cu acelasi grad /treapta si gradatie,in cazul dvs cea de consilier asistent!