avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 826 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii concediu de maternitate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

concediu de maternitate

Cf. Art 66 din CCMUN Societatea trebuie sa acorde salariatei diferenta dintre salariul de baza si indemnizatia la care are dreptul adica cei 15%. Aceasta prevedere este aplicabila pentru toate tipurile de angajatori?

Cum se procedeaza daca nu am acordat aceasta suma #-o . Se poate acorda retroactiv?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: mihai_u , utilizator 08:35, 21 August 2009
Multumesc pentru raspunsuri!
E cam dificil sa fac rectificative din 2007(de cand am avut primul concediu de maternitate) pana in prezent. Au fost bilanturi depuse ... totusi sunt doi ani de atunci. Cred ca as putea sa acord sumele in prima luna de incetare a suspendarii .:D.. Cum vi se pare?
riscurile sunt destul de mici avand in vedere ca sumele sunt destul de mici........ :)
si eu as proceda la fel...... as acorda sumele la incetarea suspendarii.
riscurile sunt destul de mici avand in vedere ca sumele sunt nu sunt mari........ :)
si eu as proceda la fel...... as acorda sumele la incetarea suspendarii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de maternitate Andreia Brotea Andreia Brotea In ce situatii concrete se poate inregistra diferenta dintre salariu si indemnizatia de concediu (de maternitate) prevazuta la art. 66 din Contractul ... (vezi toată discuția)
Art 66 din cmunn ELENA2009 ELENA2009 imi poate spune cineva la ce se refera art 66 din CCUNN 2007-2010? o angajata imi solicita sa platesc diferenta dintre sal de baza individual avut si ... (vezi toată discuția)
Concediul de maternitate in ccmun 2007-2010 Ank27 Ank27 Buna! Ar putea sa imi explice cineva mai clar art 66 din ccmun 2007-2010..sa inteleg ca in prima luna de concediu de maternitate salariata va primi un salariu ... (vezi toată discuția)