avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Scandalul cu reaua detentie din Romania si ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Scandalul cu reaua detentie din Romania si posibilitatea construirii de inchisori de catre detinuti

Nu inteleg de ce nu se apeleaza la detinuti pentru a se construi inchisori noi sau pentru a se reamenaja si mari eventual cele existente.

Se spune ca prin munca se reeduca si ei ar munci daca ar avea un stimulent.
Se poate adopta un act normativ si sa aiba avantaje si mai mari pentru liberarea conditionata.

Ar fi o mare economie la buget ca nu s-ar mai plati forta de munca.

Se tot bate apa in piua cu gratierea dar este extrem de complicat sa se dea un act de gratiere.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 18:26, 19 Iulie 2016
Totul in Romania se misca cu viteza melcului...
Pentru ca nu exista stimulent.
Se merge pe ideea ca omul trebuie sa lucreze încet și sa fie plătit cat sa nu se zică ca e gratis...

Deținuții ar avea stimulent...si ar avea și viteza...
Materialele sa vina repede ca alte probleme nu ar exista...

Statul ar putea pune bete în roate...daca ar vrea...

Problema este ca pe banii noștri publici statul își bate joc de noi...si asta e supărător...
Ca stat fără noi nu ar exista...ca ar fi falit...

E posibil sa apară corupție și aici...dar șpagă de la deținuți nu cred ca ar obține...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare pedeapsa in locul altcuiva ina_ina_ina ina_ina_ina intrebarea de la miezul noptii: exista posibilitatea , daca sotul meu ar primi o pedeapsa cu executare, sa fac eu, in locul lui, jumatate din pedeapsa? ... (vezi toată discuția)
Disperare raport penitenciar melinaR melinaR nu stiu cum sa incep nepotul mai are 11 luni pina la comisia de eliberari conditionate sint disperata nu stiu cum sa l ajut ptr ca a facut o gresala si a fost ... (vezi toată discuția)