Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Scandalul cu reaua detentie din Romania si ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Scandalul cu reaua detentie din Romania si posibilitatea construirii de inchisori de catre detinuti

Nu inteleg de ce nu se apeleaza la detinuti pentru a se construi inchisori noi sau pentru a se reamenaja si mari eventual cele existente.

Se spune ca prin munca se reeduca si ei ar munci daca ar avea un stimulent.
Se poate adopta un act normativ si sa aiba avantaje si mai mari pentru liberarea conditionata.

Ar fi o mare economie la buget ca nu s-ar mai plati forta de munca.

Se tot bate apa in piua cu gratierea dar este extrem de complicat sa se dea un act de gratiere.
Totul in Romania se misca cu viteza melcului...
Pentru ca nu exista stimulent.
Se merge pe ideea ca omul trebuie sa lucreze încet și sa fie plătit cat sa nu se zică ca e gratis...

Deținuții ar avea stimulent...si ar avea și viteza...
Materialele sa vina repede ca alte probleme nu ar exista...

Statul ar putea pune bete în roate...daca ar vrea...

Problema este ca pe banii noștri publici statul își bate joc de noi...si asta e supărător...
Ca stat fără noi nu ar exista...ca ar fi falit...

E posibil sa apară corupție și aici...dar șpagă de la deținuți nu cred ca ar obține...