Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program de munca

Lucrez la o companie, formata din mai multe segmente , unde programul de lucru este de 8 ore.Schimbul 1 de la ora 7-15.La intrare muncitorii se ponteaza in functie de cum vin autobuzele(transport asigurat de firma),incepand cu ora 6.10 pana la 7.Reprezentantii unor segmente spun ca trebuie sa ne pontam pana la 6,30 ,altii pana la 6,44.La plecare unii spun ca de la orele14,46 ne putem ponta ,altii la orele 15.Problema este ca cei care au pontat inainte de orele15 sunt solicitati sa recupereze minutele in timpul liber, iar pentru un minut pontat inainte trbuie sa lucreze 30 minute.Va inchipuiti ca trebuiesc lucrate zile intregi pentru catava minute .Cred ca acest lucru este un abuz din partea sefilor de segment.Inca un lucru, ni s-a interzis sa mai venim cu sandale in incinta fabricii,(de acasa), din cauza unui accident.Asta este o masura aiurita avand in vedere ca vara sunt si 35 de grade.
Pontarea la venirea in societatea trebuie sa se face pana la ora 7.00, iar dupa ora 15.00 pontarea pentru plecare.

Intr-adevar, pontarea inainte de ora 15.00 poate fi subiect al recuperarii acelei perioade.