Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Concediu de studii invatamant
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Concediu de studii invatamant

Buna ziua!
Lucrez în învățământ de 11 ani, într-un oraș din provincie. Intenționez să urmez cursurile de licență ale unei facultăți din capitală și să solicit concediu fără plată pentru studii, conform legii învățământului. Însă, pentru a putea face față cheltuielilor, doresc să mă angajez part-time într-un alt domeniu de activitate. Este legal să am concediu pentru studii acordat de o instituție de învățământ și sa fiu angajată în altă parte în același timp. E o încălcare a legii?
Vă multumesc!
Contractul individual de muncă poate fi suspendat, prin acordul părţilor, în cazul concediilor fără plată pentru studii .

Art. 51 C.mun.
(1) Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa salariatului, in urmatoarele situatii:
....
d) concediu pentru formare profesionala;
.....