Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate concesiune
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

concesiune

Buna ziaVa rog sa imi spuneti daca pot concesionade la primarie, terenul din fata blocului fara ai schimba destinatia,doar ca doresc sa nu se mai intre cu animale sa nu mai distruga florile pe care le-am pus din bani personali,teren de care ma ingrijesc singura de 10 ani si nimeni nu a contribuit cu nimic ..
multumesc!
Sub aspectul concesionarii trebuie precizat faptul ca se pot concesiona doar acele bunuri care fac parte din domeniul privat al statului.
Domeniul public al municipiului este alcatuit din bunurile prevazute expres de lege, dar si din bunuri de uz-interes public, declarate prin hotarari ale Consiliului local-in masura in care nu sunt de interes public national sau judetean.

Dreptul de proprietate publica apartine statului sau unitatilor administrativ teritoriale asupra bunurilor care, potrivit legii sau prin natura lor, sunt de uz sau de interes public. Fata de acestea ,statul - sau unitatile administrativ teritoriale - exercita posesia, folosinta si dispozitia, in limitele si in conditiile legii.

Bunurile din domeniul public sunt:

• inalienabile - nu pot fi instrainate decat in conditiile legii

• insesizabile - nu pot fi supuse executarii silite si asupra lor nu se pot constitui garantii reale

• imprescriptibile - nu pot fi dobandite de alte persoane prin uzucapiune sau prin efectul posesiei de buna credinta.

In consecinta interesati~va de situatia juridica a terenului apoi treceti la procurarea documetelor necesare concesionarii.