Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... studi minime pt. angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

studi minime pt. angajare

As dori sa aflu care este plafonul minim de scoala absolvita pt. angajare in cimpul muncii ?
Pentru ca unde lucrez exista o persoana angajata cu doar 2 ( doua ) clase .
florianb65, utilizator
Nu exista un plafon minim pentru angajare, pot exista conditii pentru anumite locuri de munca.

Dreptul la munca este neingradit si garantat de Constitutie si Codul muncii.
Probabil ca este angajat ca muncitor necalificat.
florianb65 a scris:

As dori sa aflu care este plafonul minim de scoala absolvita pt. angajare in cimpul muncii ?
Pentru ca unde lucrez exista o persoana angajata cu doar 2 ( doua ) clase .

Nivelul de pregatire solicitat pentru angajare este in functie de cerintele postului,astfel pt unele posturi este suficient sa stii sa scrii sa citesti si sa stapanesti eventual calculul aritmetic simplu,ca de exemplu pt un post de muncitor necalificat la salubrizare,(posibil si 2 clase primare,ca in exemplul dvs), pentru alte posturi in schimb, nivelul minim de pregatire pleaca de la studii de licenta !
In concluzie,nu se poate generaliza,fiecare post in parte are o cerinta de studii in functie de complexitatea activitatilor pe care le implica acel post.