avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1941 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalcularea pensiei pt.medicii radiologi
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalcularea pensiei pt.medicii radiologi

Aș dori să știu dacă medicii radiologi,pensionați pentru limită de vârstă,beneficiază de recalcularea pensiei,potrivit Legii recente-iulie 2016.
Cel mai recent răspuns: anyf , utilizator 19:41, 22 Iulie 2016
Nu
Legea produce efecte doar pentru viitor.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legea nr.155/ 2016 mentioneaza, citez:
"Art. II.
(1) De prevederile art. 56 şi 57 din Legea nr. 263/2010 beneficiază, la cerere, şi persoanele ale căror drepturi de pensie s-au deschis în perioada 1 ianuarie 2011 şi data intrării în vigoare a prezentei legi.
(2) Drepturile de pensie recalculate se cuvin şi se plătesc începând cu luna următoare înregistrării acesteia la casa teritorială de pensii din raza de domiciliu sau de reşedinţă a solicitantului.
Această lege a fost adoptată de Parlamentul României, cu respectarea prevederilor art. 75 şi ale art. 76 alin. (1) din Constituţia României, republicată."
De mare importanta este prevederea de la art.II al.(1). Pentru a putea beneficia de aceasta prevedere legala, pensionarii care au lucrat in minerit (in subteran) si in zonele I si II de radiatii (pot fi si medici radiologi care au lucrat in aceste zone), care deja au iesit la pensie, dar numai in perioada 01.01.2011 – data intrarii in vigoare a legii, respectiv 23.07. 2016, trebuie sa depuna la CJP o cerere de recalculare a pensiei. Cererea poate fi depusa la secretariatul CJP cu nr. de inregistrare/ data sau prin posta cu confirmare de primire. Recalcularea nu se face automat de catre CJP asa cum ar fi normal, intr-o tara normala.
Scuze.
Nu am cititt legea 155/2016.
Când am spus MEDICII RADIOLOGI ,m-am referit la faptul că AU LUCRAT ÎN CONDIȚII SPECIALE,FIIND EXPUȘI RADIAȚIILOR, N U LA RECALCULAREA CARE,SE ȘTIE,NU SE APLICĂ RETROACTIV!Repet:E VORBA DE MUNCĂ ÎN CONDIȚII SPECIALE(RADIAȚII)
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legea 155/2016


2.La articolul 57, alineatul (3) se modifică şi va avea următorul cuprins:

(3) Pentru persoanele prevăzute la alin. (1), stagiul complet de cotizare este de 15 ani, în cazul celor care au desfăşurat activitate în zona I de expunere la radiaţii, respectiv de 17 ani, în cazul celor care au desfăşurat activitate în zona a II-a de expunere la radiaţii."

Art. II.
(1) De prevederile art. 56 şi 57 din Legea nr. 263/2010 beneficiază, la cerere, şi persoanele ale căror drepturi de pensie s-au deschis în perioada 1 ianuarie 2011 şi data intrării în vigoare a prezentei legi.

Alte discuții în legătură

Legea 351/13.12.2022 am rugămintea de a mi se explica ce am ... omatcons omatcons Legea 351/13.12.2022 Am rugămintea de a mi se explica ce am de făcut în cazul când am fost beneficiar de grupa a II în construcţii de maşini, dacă pot ... (vezi toată discuția)
Pensie naghel naghel Buna ziua Nascut in 1957 am 36 ani cotizati ,din care 18 anii si 6 lunii in grupa speciala de munca , categorie nucleara 3 si 4 de risc radiologic 3 anii ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensii precaut precaut Buna seara.Am si eu o nelamurire cu privire la legea 155/2016 cu privire la recalcularea pensii celor ce au lucrat in gr 1 de munca.Legea prevede ca ... (vezi toată discuția)