Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalcularea pensiei pt.medicii radiologi
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalcularea pensiei pt.medicii radiologi

Aș dori să știu dacă medicii radiologi,pensionați pentru limită de vârstă,beneficiază de recalcularea pensiei,potrivit Legii recente-iulie 2016.
Dacă are efect doar pt.viitor,de ce se cheamă RECALCULARE și de ce se referă la PERSOANELE CARE AU LUCRAT EXPUSE LA RADIAȚII?!Nu înțeleg de ce vă grăbiți să dați un răspuns eronat,fără să aveți habar despre ce e vorba?!
Daca nu vreti sa beneficiati de prevederile legii 155/2016 este problema D-voastra.
Carp Mircea, utilizator
Un medic radiolog care a lucrat in zona de radiatii I sau II (zona de radiatii este mentionata in autorizatia CNCAN de functionare a aparaturii/ locului de munca/ postului de lucru si a fost incadrata ca atare in documentatia interna a firmei unde pensionarul si-a desfasurat activitatea anterior pensionarii) si s-a pensionat in perioada 01.01.2011 – 23.07. 2016 (a primit drepturile de pensie pentru limita de varsta si munca depusa in aceasta perioada) are dreptul la recalcularea pensiei in baza Legii nr.155/ 2016, cu conditia sa depuna o cerere la CJP, cu nr. de inregistrare/ data.
Conform art.II al.(2) din lege, drepturile la pensia recalculata se platesc incepand cu luna urmatoare depunerii cererii de recalculare la CJP.
Vă mulțumesc pentru răspunsul competent.