avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 942 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalcularea pensiei pt.medicii radiologi
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalcularea pensiei pt.medicii radiologi

Aș dori să știu dacă medicii radiologi,pensionați pentru limită de vârstă,beneficiază de recalcularea pensiei,potrivit Legii recente-iulie 2016.
Cel mai recent răspuns: anyf , utilizator 19:41, 22 Iulie 2016
Dacă are efect doar pt.viitor,de ce se cheamă RECALCULARE și de ce se referă la PERSOANELE CARE AU LUCRAT EXPUSE LA RADIAȚII?!Nu înțeleg de ce vă grăbiți să dați un răspuns eronat,fără să aveți habar despre ce e vorba?!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca nu vreti sa beneficiati de prevederile legii 155/2016 este problema D-voastra.
Ultima modificare: Vineri, 22 Iulie 2016
Carp Mircea, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Un medic radiolog care a lucrat in zona de radiatii I sau II (zona de radiatii este mentionata in autorizatia CNCAN de functionare a aparaturii/ locului de munca/ postului de lucru si a fost incadrata ca atare in documentatia interna a firmei unde pensionarul si-a desfasurat activitatea anterior pensionarii) si s-a pensionat in perioada 01.01.2011 – 23.07. 2016 (a primit drepturile de pensie pentru limita de varsta si munca depusa in aceasta perioada) are dreptul la recalcularea pensiei in baza Legii nr.155/ 2016, cu conditia sa depuna o cerere la CJP, cu nr. de inregistrare/ data.
Conform art.II al.(2) din lege, drepturile la pensia recalculata se platesc incepand cu luna urmatoare depunerii cererii de recalculare la CJP.
Vă mulțumesc pentru răspunsul competent.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 351/13.12.2022 am rugămintea de a mi se explica ce am ... omatcons omatcons Legea 351/13.12.2022 Am rugămintea de a mi se explica ce am de făcut în cazul când am fost beneficiar de grupa a II în construcţii de maşini, dacă pot ... (vezi toată discuția)
Pensie naghel naghel Buna ziua Nascut in 1957 am 36 ani cotizati ,din care 18 anii si 6 lunii in grupa speciala de munca , categorie nucleara 3 si 4 de risc radiologic 3 anii ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensii precaut precaut Buna seara.Am si eu o nelamurire cu privire la legea 155/2016 cu privire la recalcularea pensii celor ce au lucrat in gr 1 de munca.Legea prevede ca ... (vezi toată discuția)