Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Acte control ISCTR
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Acte control ISCTR

Buna ziua.
Am urmatoarea intrebare: Persoana desemnata de la societatea X reuseste sa scoata Licenta de Transport si copii conforme pe firma X ; Firma X "inchiriaza" de la firma Y basculante; trailere; platforme toate peste 3.5 tone. scoate si pentru acestea Copii Conforme cf. legislatiei. Societatea X nu a detinut niciodata Contracte de inchiriere pentru masinile societatii Y ( Societatea Y fiind in faliment, administratorii judiciari NU au vrut sa semneze niciun fel de acte.) .La un control la Societatea X nu poate prezenta aceste acte. Ce risca persoana desemnata si Societatea X pentru lipsa acestora si unde se incadereaza fapta?

Cu stima.
,,Ce risca persoana desemnata si Societatea X pentru lipsa acestora si unde se incadereaza fapta?''

Contează cine încadrează fapta! spre ex. un organ de cercetare penală ar încadra fapta ca evaziune fiscală - art. 9 din Legea 241 2005. Dar lucrătorii ISCTR ar putea încadra fapta ca și contravenție.