Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bun propriu, modalitati de dobandire in timpul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bun propriu, modalitati de dobandire in timpul casatoriei

buna ziua, doresc sa cumpar un apartament fiului meu care este casatorit.Ce forma juridica trebuie sa utilizez pentru ca imobilul sa nu fie supus partajului in caz de divort.Multumesc.
Fiul dvs. ar putea să se înțeleagă cu soția în vederea închieerii unei noi forme de regim matrimonial, prin care, bunurile achiziționate de fiecare dintre soți în timpul căsătoriei, să devină bunuri proprii. Dacă nu se poate realiza această înțelegere ( prin act autentic notarial) , ați putea achiziționa pe numele dvs. apartamentul, iar ulterior îl puteți dona fiului dvs. , specificând în actul de donație că donați doar fiului și nu ambilor soți.
multumesc pentru raspuns, dar doresc ca masura aceasta de siguranta sa nu o cunoasca ei, urmand sa gasesc o motivare plauzibila.
Puteti dona banii fiului prin act de donatie la notariat iar fiul va achizitiona apartamentul pe numele lui specificandu-se in contract sursa de provenienta a banilor.
Doamna incheiati contract de vanzare cumparare cu procuratori de fonduri prin donatie, Dvs ii donati exclusiv fiului dvs banii care reprezinta pretul apartamentului, iar sotia dansului vine declaranta in contract si declara ca recunoaste ca este bunul sotului propriu provenit dintr o donatie de bani de la dvs.
multumesc pentru raspunsuri.