Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu bugetari (muncitor calificat)
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu bugetari (muncitor calificat)

Buna ziua !
In urma unui concurs, am obtinut un post ''muncitor calificat'' intr-o unitate bugetara.
Am vazut ca sunt 4 forme de incadrare: Muncitor calificat I ... II ... III ... IV
Am 25 de ani vechime totala in munca.
- Intrebare:
1) In care din cele 4 forme de incadrare ( I ... II ... III ... IV ) se va face angajarea ?!
2) Care va fi salariu brut lunar (salariu de baza + vechime = xxxx lei) ?!
Cu multumiri anticipate !
RG33, utilizator
1. Ca regula generala,Incadrarea se face corespunzator cerintelor postului care a fost scos la concurssi care s-au facut cunoscute prin anuntul concursului.

Daca totusi in anuntul de angajare se face doar mentiunea "post de muncitor calificat"
atunci incadrarea se va face tinand seama de actele dvs de studii(calificare)pt meseria in care sunteti pregatit ,respectiv categoria de calificare ce o aveti in conformitate cu cele prevazute in Indicatorul Tarifar de Calificaresi/sau vechimea in meserie.
Astfel,asa dupa cum spuneti si dvs exista IV categorii de muncitori calificati.

Dvs daca aveti categoria de calificare 5 sau 6-9 ani vechime in meserie ati putea fi incadrat muncitor calificat Igradatia 5(pt vechimea in munca)

2.Pentru vechimea de 25 de ani vi se va acorda gradatia corespunzatoare,care este gradatia5,pt ca aveti peste 20 de ani vechime,ceea ce inseamna ca la salariul de baza minim pt functia de incadrare se va adaoga o suma egala cu valoarea a 9 clase de salarizare x2,5din sal de baza=22,5%(Diferenţa dintre două clase de salarizare succesive este de 2,5% din salariul de bază)
ContSters391349, utilizator
Nu se mai utilizeaza indicatoarele tarifare de calificare.
Au fost inlocuite cu Codul Ocupatiilor din Romania.
Promovarea salariatilor inclusiv a muncitorilor se face prin incheierea actului aditional la CIM avand la baza grilele de salarizare.

"In urma unui concurs, am obtinut un post ''muncitor calificat'' intr-o unitate bugetara.
Am vazut ca sunt 4 forme de incadrare: Muncitor calificat I ... II ... III ... IV
Am 25 de ani vechime totala in munca.
- Intrebare:
1) In care din cele 4 forme de incadrare ( I ... II ... III ... IV ) se va face angajarea ?!"

V-am raspuns la intrebare,care ,asa dupa cum se vede se referea la incadrarea unui muncitor calificat in sect bugetar,nu ati solicitat un raspuns in legatura cu promovarea !,
Promovarea , oricum nu se face "avandla baza grila de salarizare" ci cu respectarea unei legislatii specifice si anume HG286/2011,modificat prin HG1027/2014
Actul aditional se incheie in urma unei promovari,pt ca se produce o modificare a salariului de incadrare,dar nici asupra acestui aspect nu ati solicitat o clarificare!