Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna seara!
Va rog sa-mi dati un raspuns la urmatoarea speta: in septembrie 2015, fratele meu a decedat. El nu a fost casatorit si nu a avut copii.
Parintii nostrii sunt in viata, dar sunt divortati de foarte multi ani.
Mama mea a obtinut prin testament, de la o matusa, o garsoniera, pe care i-a cedat-o fratelui meu, prin act de vanzare-cumparare (eu nu am stiut de acest lucru decat dupa multi ani).
Acum trebuie sa facem succesiunea dupa fratele meu, iar intrebarea este ce drepturi am eu si ce drepturi au parintii?
In cazul in care unul din mostenitori renunta la partea sa, cum se redistribuie masa succesorala intre ceilalti mostenitori?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
1/2 -jumatate- parintii, 1/2 dvs. In caz de renuntare, va profita cei a caror cota era diminuata daca ar fi acceptat mostenirea- art 1121 si art 978 cod civil
Multumesc pentru raspuns. Va mai rog sa-mi spuneti daca exista o cale legala, prin care eu sa renunt la partea mea de mostenire, doar in favoarea mamei mele.
Sunt pareri potrvit carora nu se poate renunta la mostenire in favoarea unui mostenitor, ci va profita mostenitorilor pe care i-ati inlatura sau le-ati diminua cota. Opinia mea. si cred ca-i minoritara, ca s-ar putea, prin interpetarea unor texte din codul civil, ca s-ar putea. Dar pentru a fi sigura, puteti vinde drepturile la mostenire. Sau puteti accepta mostenirea, apoi sa faceti act de donatie, act de vanzare a bunurilor s.a..
completare- am gasit in doctrina ca renuntarea in favoarea unui mostenitor va fi considerata acceptare a mostenirii, apoi ca o liberalitate.