Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Achizitie directa - comisie de evaluare
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Achizitie directa - comisie de evaluare

Buna ziua.
Prevederile Art. 126. alin. (1) a Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 98/2016 sunt aplicabile si in cazul contractelor incheiate prin achizitie directa?

Art. 126. - (1) Autoritatea contractantă are obligaţia de a desemna, pentru atribuirea contractelor de achiziţie publică/ acordurilor - cadru, persoane responsabile pentru evaluarea ofertelor şi, după caz, a solicitărilor de participare, care se constituie într-o comisie de evaluare.
Achizitia directa nu este considerata o procedura, deci nu e nevoie de nici o comisie.
Multumesc pentru raspuns.
Dar in articolul respectiv nu scrie de "procedura" ci atribuirea contractelor si nu specifica " in cazul procedurilor de atribuire"?