Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... sesizare la politie nerezolvata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

sesizare la politie nerezolvata

Buna ziua,

in vecinatatea locuintei mele este un teren de minifotbal. Din pacate fotbal inseamna multe strigate si injuraturi, asa ca satula sa astept sa termine fotbalistii sa urle pe teren ca sa ne putem odihni si noi, am sunat intr-o seara la sectia de politie de care apartine zona, pentru a face o reclamatie. Asta se intampla la ora 22:15 (stiam ca se va fotbalul va tine pana la 12, din experientele altor seri). Mi s-a raspuns ca va veni un echipaj, dar ca nu se stie daca pot interveni in vreun fel, ca ei nu cunosc statutul terenului. La ora 23 am sunat din nou la sectia de politie si am intrebat de ce nu a venit nimeni. Mi s-a raspuns ca a venit cineva si ca verifica ce s-a intamplat. M-a sunat la 5 minute un agent de politie si mi-a spus ca a fost si ca le-a spus sa nu mai tipe asa tare, ca terenul este privat si ca nu se poate face nimic. Si noi cum ne odihnim, intreb. Zice, ca avem ghinionul sa locuim acolo, si ca se mai intoarce mai incolo, ca acum are alta interventie.
Am sunat la 112 si le-am spus povestea. La 10 minute a venit un echipaj, acelasi cu care am vb la tel, mi s-a spus aceeasi poveste cu terenul privat si ca ei nu pot face nimic. S-au dus apoi la teren si intr-adevar nu au facut nimic. S-a facut ora 24, s-a terminat meciul, au plecat fotbalistii si apoi si politia. Nu au stat nici macar de vorba cu ei - cu fotbalistii.
Intrebarea mea este daca faptul ca terenul este privat include si neaplicarea sanctiunilor de tulburare a linistii publice.
Intentionez sa fac o reclamatie referitoare la modul de solutionare a problemei, de fapt de nesolutionare, si as vrea sa stiu daca am dreptate sa fiu revoltata de neaplicarea legii.

Va multumesc!

ps: Nu stiu unde ar trebui incadrat acest subiect, in forum. Cred ca un topic pe tema abuzurilor autoritatilor ar fi de folos ... sunt multe de incadrat acolo, din pacate.
veronik, utilizator
Chiar daca va confruntati cu astfel de situatii neplacute,pe viitor nu mai apelati serviciul unic de urgenta pentru a nu va confrunta cu situatia neplacuta sa fiti sanctionata pecuniar pentru apelare nejustificata
Serviciul de urgenta 112 se poate apela numai in anumite cazuri-legal prevazute
Am sunat intai la politia locala. de 2 ori, asa cum am povestit mai sus. Si nu au venit sau au venit si nu au facut nimic.