avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 293 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Frauda, dar nu am chitanța :(
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Frauda, dar nu am chitanța :(

Buna ziua,
S-a întâmplat la la laptop service; aveam o problema la laptop si mi s-a spus ca trebuie schimbat cardul video; am plătit (nu am primit nici o factura!!!) o grămada de bani, si câteva luni mai târziu, surpriza ! Problema reapare!
Ma duc la alt service pt. o opinie suplimentară si ce aflu: cardul video pt. modelul meu NU se poate schimba, si nu a fost nici o piesa înlocuită, sunt exact piesele cu care a fost fabricat laptopul, probabil ca a fost doar curățat de praf (pt. o grămada de bani!!!).
Asa cum am spus, nu am primit factura de la ei. Mi-au spus asa, verbal, ca am 2 luni garanție. Mai am doar un abțibild cu un nr de înregistrare lipit pe carcasa laptopului ... Când am lăsat laptopul la lucru primisem o hârtie cu "primire in service", pe care nu o mai am, desigur !
Dar eu sunt socata si asa ceva e inadmisibil ! M-au fraierit efectiv...
Ce șanse am sa îmi primesc banii înapoi?? Ma pot adresa protecției consumatorului sau cuiva care sa vina sa investigheze frauda ? (Sigur nu sunt prima clienta păcălită ...)

Multumesc
Cat timp a trecut de cand ati introdus laptopul la prumul service ?
am fost cu laptopul la primul service pe la inceputul; lui decembrie
Nu puteti face nimic fara factura sau chitanta.Cum dovediti cati bani i-ati dat si pt ce servicii?
Ultima modificare: Luni, 25 Iulie 2016
ContSters344547, utilizator
In masura in care aveti o mica dovada ca ati predat laptopul si ca ati efectuat o plata puteti sesiza OPC.

Daca nu exista dovada platii ei pot sa zica ca nu v-au luat niciun ban.

Daca cei de la al doilea service au dreptate e clar ca v-au inselat.

Ati putea incerca si o plangere penala si poate rezolvati amiabil.
Buna ziua,
Din pacate nu mai puteti face nimic.

Alte discuții în legătură

Reparatii laptop LEELOO75 LEELOO75 Buna ziua, Problema mea este urmatoarea: In data de 14.12.2011 am dus un laptop la reparat ( nu mai are garantie), cei de la service au spus ca nu are nimic ... (vezi toată discuția)
Probleme cu televizorul, ce drepturi am ? laurentiuo laurentiuo am cumparat acum aproximativ 2 luni un televizor led. inca de la inceput am avut probleme cu el in sensul ca mi se deformeaza imaginea ca si cum ar pierde ... (vezi toată discuția)
Protectie firma mihailnegoita mihailnegoita Buna ziua. In primul rand, imi cer scuze daca nu postez unde trebuie. Am cumparat recent un laptop pe firma. Laptopul se afla actualmente in service-ul ... (vezi toată discuția)