Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Frauda, dar nu am chitanța :(
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Frauda, dar nu am chitanța :(

Buna ziua,
S-a întâmplat la la laptop service; aveam o problema la laptop si mi s-a spus ca trebuie schimbat cardul video; am plătit (nu am primit nici o factura!!!) o grămada de bani, si câteva luni mai târziu, surpriza ! Problema reapare!
Ma duc la alt service pt. o opinie suplimentară si ce aflu: cardul video pt. modelul meu NU se poate schimba, si nu a fost nici o piesa înlocuită, sunt exact piesele cu care a fost fabricat laptopul, probabil ca a fost doar curățat de praf (pt. o grămada de bani!!!).
Asa cum am spus, nu am primit factura de la ei. Mi-au spus asa, verbal, ca am 2 luni garanție. Mai am doar un abțibild cu un nr de înregistrare lipit pe carcasa laptopului ... Când am lăsat laptopul la lucru primisem o hârtie cu "primire in service", pe care nu o mai am, desigur !
Dar eu sunt socata si asa ceva e inadmisibil ! M-au fraierit efectiv...
Ce șanse am sa îmi primesc banii înapoi?? Ma pot adresa protecției consumatorului sau cuiva care sa vina sa investigheze frauda ? (Sigur nu sunt prima clienta păcălită ...)

Multumesc
Cat timp a trecut de cand ati introdus laptopul la prumul service ?
am fost cu laptopul la primul service pe la inceputul; lui decembrie
Nu puteti face nimic fara factura sau chitanta.Cum dovediti cati bani i-ati dat si pt ce servicii?
ContSters344547, utilizator
In masura in care aveti o mica dovada ca ati predat laptopul si ca ati efectuat o plata puteti sesiza OPC.

Daca nu exista dovada platii ei pot sa zica ca nu v-au luat niciun ban.

Daca cei de la al doilea service au dreptate e clar ca v-au inselat.

Ati putea incerca si o plangere penala si poate rezolvati amiabil.
Buna ziua,
Din pacate nu mai puteti face nimic.