Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tranzit multiple tari cu minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tranzit multiple tari cu minor

Buna ziua,
In curand voi pleca cu copilul in strainatate cu masina si voi tranzita mai multe tari. Stiu ca la iesirea din Romania am nevoie de declaratie de acord din partea tatalui, insa in momentul in care voi trece prin alte tari stiti cumva daca e suficient pasaportul sau am nevoie de vreo alta declaratie tradusa si legalizata?
Exista vreun birou de informatii specializat care ma poate ajuta cu aceste informatii?
Multumesc.
r0xxyana, utilizator
Declaratie tatalui ar trebui sa cuprinda toate tarile tarile tranzitate. Puteti suna la Politia de frontiera.
In mod normal numai la Politia de frontiera din Romania va cere declaratia. Pentru orice eventualitate sunati la Politia de frontiera.
Multumesc pentru raspunsuri.
Nu-ti cere nimeni declaratia decat cand iesi din Romania, copilul fiind cetatean roman.